Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

February 28, 2013

Opodatkowanie opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 roku

0 880

Gmina z tytułu realizacji zadania własnego, tj. gospodarowania odpadami komunalnymi wyłączona jest z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2013 roku o sygnaturze IPTPP1/443-924/12-2/AK.

Sytuacja Podatnika

Ustawa z dnia 01 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw nałożyła na gminy obowiązek zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

W drodze przetargu zostanie wyłoniona firma, z którą Gmina podpisze umowę na odbiór odpadów, a opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie pobierana przez Gminę na podstawie złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracji. Opłata ta będzie stanowiła dochód Gminy, z którego zostanie finansowany system gospodarowania odpadami komunalnymi.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 roku będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy na wstępie ustalił, czy Gmina pobierając opłatę za gospodarowanie odpadami, spełnia wskazaną w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług przesłankę, tj. czy jest organem władzy publicznej.

Rozważając tę kwestię organ posiłkował się uchwałą NSA w składzie pięciu sędziów z dnia 9 października z 2000 r., sygn. akt OPK 14/00 oraz wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 maja 2010 r., sygn. I FSK 852/09. Z tych aktów prawnych wynika, iż jednostki samorządu terytorialnego takie władztwo sprawują.

Dokonując wykładni art. 15 ust. 6 ww. ustawy organ podatkowy podkreślił, iż celem tej regulacji jest wyłączenie wszelkich organów władzy publicznej oraz innych organów podlegających prawu publicznemu z kategorii podatników VAT, w odniesieniu do czynności wykonywanych przez te podmioty w charakterze władz publicznych. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest więc również organ władzy publicznej oraz urząd obsługujący ten organ, jeżeli w stosunku do określonej czynności lub transakcji zachowuje się jak podmiot gospodarczy. Z tego właśnie względu, ustawodawca uznał w art. 15 ust. 6 ww. ustawy, że organy (urzędy) nie są podatnikami w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilno-prawnych.

Ponadto organ podatkowy stwierdził, iż na mocy ustawy o samorządzie gminnym, Gmina jest zobowiązana do odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Zatem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Gmina ustalając stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i pobierając ją od właścicieli nieruchomości, występować będzie w pozycji nadrzędnej w stosunku do podmiotów uczestniczących w danej czynności (właścicieli nieruchomości) i będzie wykonywała zadania z zakresu władzy publicznej.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż Gmina z tytułu realizacji ww. zadania wyłączona jest z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ww. ustawy, dlatego też opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług, art. 7 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym.