Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opłaty za wychowanie przedszkolne podlegają pod ustawę o podatku od towarów i usług, bowiem Gmina świadcząc usługi, za które pobiera opłaty na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2016 roku nr ILPP5/443-190/13/16-S/PG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik VAT, która w ramach zadań własnych prowadzi przedszkole publiczne gdzie zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. W pozostałym czasie za wychowania przedszkolne, zgodnie z prawem oświatowym, przedszkole może pobierać opłaty, które jednak nie mogą być wyższe niż 1 zł za godzinę zajęć. Wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego określa Rada Gminy.

Ponadto, Gmina wskazała, że przedszkole zawiera umowy o wychowanie przedszkolne na zasadach przewidzianych w ustawie o systemie oświaty. Umowy mają charakter cywilnoprawny i są zawierane w imieniu Gminy. Przedszkole występuje jako jednostka organizacyjna Gminy. Dyrektor Przedszkola zawierając umowę działają na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Burmistrza Gminy. Przedszkole nie ma wydzielonego rachunku, w związku z czym rodzice bezpośrednio przelewają opłaty na konto urzędu lub wpłacają je intendentce, która następnie przelewa opłaty bezpośrednio na konto urzędu. Otrzymane opłaty stanowią tym samym dochód Gminy.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Gmina ma wątpliwości, czy opłaty za wychowanie przedszkolne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż Przedszkole mimo wyodrębnienia organizacyjnego, nie prowadzi działalności gospodarczej w sposób samodzielny, niezależny od Gminy, której majątkiem dysponuje. Zatem nie jest odrębnym od Gminy podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, to Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z całą działalnością gospodarczą realizowaną również przez przedszkole.

Ponadto organ podatkowy stwierdził, iż zawierane umowy cywilnoprawne na wychowanie przedszkolne nie korzystają z wyłączenia od opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż świadczone przez przedszkole czynności są odpłatne, pomimo tego, że wysokość opłat jest narzucona ustawowo i nie jest rynkowa. Przy tym, istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonaną płatnością a świadczoną przez Gminę usługą.

Tym samym spełnione są warunki w celu stwierdzenia, że pobierane przez Gminę opłaty za wychowanie przedszkolne stanowią wynagrodzenie za czynności mieszczące się w katalogu wskazanym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, które są realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach działalności gospodarczej. Zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.