Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

June 1, 2014

Opodatkowanie opłaty pobieranej z tytułu zapłaty w systemie PayPal

0 969

Prowadzimy sklep internetowy i planujemy wprowadzenie 2,5% opłaty za zapłatę za towar za pośrednictwem serwisów typu PayU/PayPal. Jaką stawką należy opodatkować taką opłatę? Czy można w tym przypadku zastosować art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT i uznać, że są to usługi w zakresie transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych oraz usługi pośrednictwa przy świadczeniu tych usług?

ODPOWIEDŹ

Opłata w wysokości 2,5% obciążająca nabywcę dokonującego zapłaty za pomocą karty płatniczej nie stanowi odrębnej usługi zwolnionej z podatku, zwiększa natomiast podstawę opodatkowania sprzedawanego towaru i podlega opodatkowaniu taką samą stawką jak towar będący przedmiotem transakcji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania co do zasady jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje m.in. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy). Powyższy przepis (obowiązujący od 1 stycznia br.) stanowi przystosowanie krajowych uregulowań w zakresie podatku VAT do art.73 i 78 dyrektywy 2006/112/WE określającego podstawę opodatkowania.

Z kolei z art.42 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15. 03.2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (rozdział VI Podstawa opodatkowania) wynika, iż jeżeli dostawca towarów lub usługodawca wymagają, jako warunek przyjęcia płatności kartą kredytową lub debetową, by nabywca lub usługobiorca wpłacili pewną kwotę na ich rzecz lub na rzecz innego przedsiębiorstwa oraz jeżeli całkowita cena do zapłaty przez tego nabywcę lub usługobiorcę niezależnie od metody płatności pozostaje niezmieniona, kwota ta stanowi integralną część podstawy opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług.

W myśl art.43 ust.1 pkt 40 ustawy o VAT, zwolnione od podatku są usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Artykuł ten stanowi dostosowanie polskich przepisów w zakresie VAT do art.135 ust.1 dyrektywy 2006/112/WE.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, iż pobierania opłata nie stanowi odrębnej świadczonej przez Państwa usługi określonej w art.43 ust.1 pkt 40 ustawy o VAT i tym samym nie podlega zwolnieniu od tego podatku.

Podsumowując, opłata w wysokości 2,5% obciążająca nabywcę dokonującego zapłaty za pomocą karty płatniczej zwiększa podstawę opodatkowania sprzedawanego towaru i podlega opodatkowaniu taką samą stawką jak towar będący przedmiotem transakcji.

Emilia Wach