Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

September 1, 2013

Opodatkowanie płatności za gry on-line

0 832

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Działalność polega na udostępnianiu za opłaty internetowe (przelew, karta) i za pomocą SMS gry internetowej on-line, którą firma stworzyła. Gra jest dostępna na całym świecie, więc wpłaty będą w walucie od osób indywidualnych z całego świata oraz z Polski. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będę wiedział czy płatności są z Polski czy z zagranicy. Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane takie mikropłatności? W której pozycji deklaracji VAT-7 mam ująć te wpływy jeśli będzie to inna stawka VAT niż 23%? Czy data powstania obowiązku podatkowego powstaje z dniem wpływu pieniędzy na konto?

ODPOWIEDŹ

Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że będzie Pan świadczył tzw. usługę elektroniczną (dokładna definicja usług elektronicznych została w przedstawiona w Gorącym Temacie niniejszego numeru pisma). Decydujące znaczenie dla sposobu rozliczenia usługi wykonywanej przez Państwa firmę ma status nabywcy tej usługi (usługobiorcy), tzn. czy jest to podatnik, czy osoba niebędąca podatnikiem. Z opisu wynika, że klientami będą osoby indywidualne. W przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej istotną informacją jest kraj, w którym nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu tj. czy nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w kraju Unii Europejskiej czy na terytorium państwa trzeciego. Bowiem:

1. Zgodnie z art. 28c ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

2. W przypadku świadczenia usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej ma zastosowanie art. 28l pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług elektronicznych jest miejsce, gdzie usługobiorca posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W związku z tym ma Pan obowiązek identyfikacji z jakiego kraju pochodzą wpłaty, gdyż to właśnie decyduje o miejscu opodatkowania usługi.

Jeśli z Państwa gry będą korzystały osoby fizyczne z Unii Europejskiej, wówczas miejscem świadczenia czyli miejscem opodatkowania tej usługi jest Polska. Usługa będzie opodatkowana w Polsce, krajową stawką podatku, w tym przypadku 23%.

Zgodnie z art.19 ust.1 i ust.4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, lub, jeżeli usługa powinna zostać udokumentowana fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia jej wykonania. Natomiast zgodnie art.19 ust.11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Z opisu wynika, że warunkiem udostępnienia gry on-line będzie dokonanie wcześniejszej płatności. A zatem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zapłaty. W opisanym przypadku opodatkowaniu podlegają całe kwoty wpłacane przez użytkowników gry, będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, na poczet świadczonych usług elektronicznych przed uzyskaniem dostępu do gry. Kwoty otrzymywane w walucie obcej winne być przeliczane wg średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art.31a ust.1 ustawy o VAT).

Natomiast w sytuacji, gdy za dostęp do gry zapłaci osoba fizyczna spoza Unii – miejscem świadczenia tej usługi jest kraj odbiorcy czyli nie podlegają one opodatkowaniu VAT w Polsce. Zgodnie z treścią art.109 ust.3a ustawy o VAT podatnicy świadczący usługi, dla których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju są obowiązani prowadzić ewidencję, w której należy ująć nazwę usługi i jej wartość netto, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. Zatem, analogicznie do usług świadczonych na rzecz podmiotów unijnych, usługi świadczone na rzecz podmiotów spoza Unii należy ująć w ewidencji za okres, w którym otrzymano płatność.

W tym przypadku kto i w jaki sposób opodatkowuje taką usługę na terytorium państwa trzeciego uzależnione jest od obowiązujących w tym państwie regulacji. Należy zatem zapoznać się z obowiązującymi na terytorium tego kraju unormowaniami dotyczącymi obowiązku dokonania rejestracji w kraju nabywcy i rozliczenia podatku przez usługodawcę tj. Państwa firmę.

REASUMUJĄC

W przypadku świadczenia usługi dostępu do gry on-line (usługi elektronicznej) na rzecz konsumentów z Unii Europejskiej:

  • miejscem opodatkowania usługi jest Polska,

  • obowiązek podatkowy powstanie z dniem otrzymania zapłaty,

  • stawka VAT wynosi 23%,

  • sprzedaż usługi wykazuje się w poz.19 i 20 deklaracji VAT-7 (wersja 14).

W przypadku świadczenia usługi dostępu do gry on-line (usługi elektronicznej) na rzecz konsumentów spoza Unii:

  • miejscem opodatkowania jest kraj nabywcy, czyli usługę należy opodatkować podatkiem obowiązującym w kraju nabywcy,

  • sprzedaż usługi należy wykazać w deklaracji VAT-7 składanej za okres, w którym otrzyma Pan płatność, w poz.11, w której wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy