Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

February 28, 2013

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy energii cieplnej

0 1019

Dostawa energii cieplnej przez Gminę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2013 roku nr IPTPP2/443-882/12-4/JS.  

Sytuacja Podatnika

Gmina (czynny podatnik VAT), w latach 2012-2013 będzie realizowała inwestycję pod nazwą „…”. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych Gminy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Przedmiotowa inwestycja pozwoli na zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w lokalnej kotłowni, służącej do ogrzewania budynków użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie Gminy (Zakładu Opieki Zdrowotnej, Szkoła Podstawowa, Ośrodek Działalności Kulturalnej, Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej). Przedmiotowa inwestycja będzie realizowana w ramach zadań własnych Gminy, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. W jej wyniku zostaną zamontowane dwie pompy ciepła powietrze-woda na potrzeby centralnego ogrzewania.

Z tytułu świadczenia usług dostawy energii cieplnej Gmina wystawia na rzecz użytkowników lokali faktury VAT i ujmuje w rejestrach sprzedaży (przy czym świadczoną usługę na wystawianych fakturach Gmina oznacza jako sprzedaż gazu). Wartość netto wraz z należnym podatkiem Gmina ujmuje w składanych deklaracjach VAT i odprowadza podatek do urzędu skarbowego.

Ponadto Gmina wykorzystuje nieodpłatnie część wytworzonej przy pomocy kotłowni (a w przyszłości również pompy ciepła) energii cieplnej na własne potrzeby (czynności te Gmina traktuje jako niepodlegające opodatkowaniu VAT).

Gmina podkreśla, iż zamontowanie pompy ciepła w kotłowni pozwoli na zwiększenie efektywności w procesie dostarczania ciepła do wskazanych budynków użyteczności publicznej (pompa będzie wspomagała ten proces). Jednakże może się zdarzyć, iż w danym miesiącu energia cieplna będzie dostarczana wyłącznie przy pomocy kotłowni, wyłącznie z użyciem pompy ciepła lub dzięki obu tym urządzeniom jednocześnie.

W związku z powyższym zadano pytanie czy dokonywana przez Gminę dostawa energii cieplnej (obecnie jak i po zainstalowaniu pompy ciepła) stanowi czynność opodatkowaną VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z argumentacją Gminy, zdaniem której dokonywana przez nią dostawa energii cieplnej stanowi czynność opodatkowaną VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 6 ww. ustawy nie uważa się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jako że jednostki samorządu terytorialnego są wyposażone w osobowość prawną oraz w określonym zakresie wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, należy uznać, iż spełniają zawartą w tym przepisie definicję podatnika VAT. Oznacza to, że w zakresie czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, nawet, gdy dotyczą one zadań własnych gmin, podmioty te powinny być uznawane za podatników VAT.

Zatem, w przypadku, gdy Gmina realizuje należące do niej zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. na warunkach i w okolicznościach właściwych również dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – powinna być ona traktowana jako podatnik VAT, gdyż w przedmiotowym zakresie działa ona de facto w sposób analogiczny do tych podmiotów.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy wszelkie postacie energii są towarami, zatem czynność dostarczania energii cieplnej będzie stanowić dostawę towarów. Z kolei Gmina dokonując czynności na podstawie umów cywilnoprawnych będzie podatnikiem podatku VAT. Zatem dostawa energii cieplnej wytwarzanej przez kotłownię (a w przyszłości również pompy ciepła), której właścicielem jest Gmina, na rzecz użytkowników lokali, będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 15 ust. 2, 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.