Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

November 12, 2013

Opodatkowanie podatkiem VAT usług indywidualnego i grupowego doradztwa edukacyjno-zawodowego

0 1297

Świadczone przez Podatnika usługi wspomagające edukację, sklasyfikowane do symbolu PKWiU 85.60.10.0, będące usługami z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, będą objęte 8% stawką podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 września 2013 roku nr IBPP1/443-442/13/KJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi indywidualnego i grupowego doradztwa edukacyjno-zawodowego mające charakter szkoleniowy i edukacyjny. Powyższe usługi mają na celu diagnozę predyspozycji zawodowych, analizę i diagnozę w odniesieniu do rynku pracy, wykształcenie umiejętności sprawnego poruszania się po rynku pracy i edukacji, opracowywanie dokumentów aplikacyjnych i portfolio zawodowego. 

Jednocześnie Podatnik wskazał, iż świadczone przez niego usługi nie stanowią usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, są jedynie usługami wspierającymi edukację w zakresie diagnozy predyspozycji zawodowych i wskazywania możliwości realizowania kształcenia w danym kierunku lub konieczności uzupełnienia kwalifikacji i umiejętność zawodowych w konkretnych kierunkach, branżach. Mogą jedynie stanowić element przekwalifikowania zawodowego w zakresie wskazania kierunku koniecznej zmiany wykształcenia, zatrudnienia. Nie stanowią jednak formy formalnego przekwalifikowania zawodowego. Podatnik swoje usługi sklasyfikował jako usługi wspomagające edukację, tj. symbol PKWIU 86.60.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi indywidualnego i grupowego doradztwa edukacyjno-zawodowego podejmowane na rzecz uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i osób dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym powinno być zwolnione od podatku VAT lub też uprawnia do zastosowania stawki podatku VAT - 8% w związku z zakwalifikowaniem działań w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 roku. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc się do świadczonych przez Podatnika usług indywidualnego i grupowego doradztwa edukacyjno-zawodowego na rzecz uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i osób dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, aby w ogóle można je było rozpatrywać w kategoriach zwolnienia od podatku w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 29 organ podatkowy dokonał analizy czy mamy do czynienia z usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, co stanowi podstawową przesłankę warunkującą zastosowanie tego zwolnienia.

Bowiem przez doradztwo należy rozumieć udzielanie fachowych zaleceń, porad na przykład w zakresie ekonomii, finansów czy też z innych dziedzin, a przez doradcę - tego, kto udziela porad, doradza. Zatem użyty w ustawie o podatku od towarów i usług termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć szeroko. 

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa podatkowego organ podatkowy stwierdził, iż świadczonych przez Podatnika usług indywidualnego i grupowego doradztwa edukacyjno-zawodowego, nie można uznać za nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem oraz nie będzie to nauczanie mające na celu uzyskanie bądź uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, stąd też usługi te nie będą usługami w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania zawodowego. Zatem nie można również uznać ich jako usług ściśle związanych z tymi usługami.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w zakresie w jakim świadczone przez Podatnika usługi wspomagające edukację i sklasyfikowane do symbolu PKWiU 85.60.10.0 będą jednocześnie usługami z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to będą objęte 8% stawką podatku VAT, jako wskazane w poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. 

Jeżeli natomiast świadczone przez Podatnika usługi objęte symbolem PKWiU 85.60.10.0 jako usługi wspomagające edukację, nie będą jednocześnie usługami z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to należy je opodatkować 23% stawką podatku VAT, gdyż stawka 8% obejmuje wyłącznie usługi wspomagające edukację w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 177 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.