Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 1, 2013

Opodatkowanie podatkiem VAT usług polegających na prowadzeniu zajęć jogi

0 1940

Usługi polegające na prowadzeniu zajęć jogi są opodatkowane podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Takie stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPPP1/443-928/12-2/PR z dnia 5 listopada 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawczyni świadczy usługi związane z organizacją i prowadzeniem kursów jogi. W tym celu wynajmuje lokal użytkowy (studio) i dostosowuje go do potrzeb i specyfiki prowadzonych ćwiczeń. Ćwiczenia jogi są formą wypoczynku, a także rozrywki. Ćwiczenia prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów jogi. Uczestnicy kursów wykupują miesięczne karnety (wejściówki) na zajęcia. Tylko osoby z wykupionym karnetem mogą przebywać w studio i brać udział w zajęciach.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w/w usługi można opodatkować preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w obniżonej wysokości 8%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, wymienione zostały, bez względu na symbol PKWiU „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Z powyższych przepisów wynika, iż od dnia 1 stycznia 2011 roku stawką podatku obniżoną do wysokości 8% objęte zostały usługi związane z rekreacją, jednakże wyłącznie w zakresie wstępu. W przypadku usług wymienionych w poz. 186 załącznika nr 3 do ww. ustawy ustawodawca nie powołał symboli statystycznych, a zatem usługi te nie powinny być identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych.

Zatem, na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 186 załącznika nr 3 do ww. ustawy, opodatkowaniu stawką 8% podlegają „pozostałe usługi związane z rekreacją” lecz wyłącznie w zakresie wstępu.

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy zauważył, że pojęcie wstępu nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Jednakże rozumiane jak „prawo wejścia” wiąże się zazwyczaj z nabyciem biletu, karnetu itp. uprawniającego do wejścia do danego obiektu lub na daną imprezę, a nie gdy bezpośrednim celem jest sam udział (uczestniczenie) w zajęciach. W sytuacji gdy opłata w formie karnetu okresowego pobierana jest za udział w konkretnych zajęciach nie może być utożsamiana z „opłatą za wstęp”. Sprzedawane przez Podatnika bilety wstępu/karnety upoważniające do wejścia/wstępu na zajęcia jogi, upoważniają osobę będącą w ich posiadaniu do uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych a więc nie mogą być uznane za opłaty za wstęp, lecz za udział w zajęciach. Wnioskodawczyni będzie wykonywać dla klienta konkretne świadczenie w określonym czasie, o określonej ilości, co nie jest tożsame z pojęciem wstępu. W konsekwencji na sprzedaż biletów/karnetów na zajęcia jogi nie przysługuje preferencyjna 8% stawka podatku od towarów i usług wynikająca z pozycji 186 załącznika nr 3 ustawy o VAT.

W przedmiotowej interpretacji powołano się również na obowiązujący od 1 lipca 2011 r. art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Wynika z niego, że świadczenie usług wstępu, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę obejmuje prawo wstępu na spektakle, występy cyrkowe, koncerty, wystawy, mecze, zawody, konferencje, seminaria. Przywołane rozporządzenie w ustępie 2 wyłącza wprost z usług „wstępu” – korzystanie z obiektów takich jak sale gimnastyczne i inne, wobec czego usługi prowadzenia zajęć z jogi w zamian za zakupienie karnetu, nie stanowi usług w zakresie „wstępu”.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż usługi jogi, które świadczy Zainteresowana, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. Z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.