Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI

February 8, 2019

Opodatkowanie prac rozbiórkowych z pozyskaniem złomu

0 1536

10 stycznia 2019 roku TSUE wydał wyrok dotyczący umowy na prace rozbiórkowe, która jednocześnie zawierała zobowiązanie usługodawcy do nabycia złomu podlegającego odzyskaniu, który następnie może sprzedać. Wyrok zapadł w wyniku pytania prejudycjalnego zgłoszonego przez Sąd w Finlandii w sprawie C-410/17. 

TSUE rozstrzygnął, że w tej sytuacji mamy do czynienia z dwiema transakcjami podlegającymi opodatkowaniu. Prace rozbiórkowe z uwzględnieniem odzysku złomu przez przedsiębiorstwo prowadzące prace rozbiórkowe to dwie odrębne transakcje.

Firmy budowlane współpracując z wykonawcami prac rozbiórkowych czy demontażowych zawierają w umowach często również uporządkowanie terenu oraz zutylizowanie pozostałych materiałów. Jeśli cena usług uwzględnia wówczas wartość towarów z odzysku, które następnie firma może sprzedać na złom (w szczególności złom metalowy), to mamy do czynienia z dwiema opodatkowanymi czynnościami – świadczeniem usługi oraz dostawą towarów. Odrębne opodatkowanie nie występuje tylko wówczas jak jest określona wartość złomu - wystarczy ocena wartości, jaką firma budowlana przypisuje złomowi podlegającemu odzyskaniu, tj. o ile jest niższa cena za świadczenie usługi rozbiórkowej.

Podstawą opodatkowania usługi rozbiórkowej jest cena faktycznie zapłacona przez klienta a wartość przypisana przez usługodawcę złomowi podlegającemu odzyskaniu jest podstawą opodatkowania dostawy towaru (złomu).

Redakcja