Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

July 1, 2016

Opodatkowanie produktów wyhodowanych w pokazowej szklarni

0 918

Jestem producentem szklarni. Jedną z takich szklarni postanowiłem przeznaczyć jako ekspozycję. Zasadziłem w niej warzywa i owoce oraz kupiłem narzędzia ogrodnicze (rośliny muszą być zadbane, żeby zachęcić klientów). Czy mogę odliczyć VAT od zakupu nasion i narzędzi? Co z owocami i warzywami, które urosną w szklarni? Czy, jeżeli dam je pracownikom lub rodzinie do zjedzenia, to muszę to opodatkować?

ODPOWIEDŹ

Tak, przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem narzędzi i nasion do pokazowej szklarni. Nieodpłatne przekazanie owoców i warzyw pracownikom lub rodzinie podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Jeżeli sprzedaż szklarni jest opodatkowana VAT, zdecydowanie może Pan odliczyć podatek naliczony związany z zakupem nasion i narzędzi, które zostaną wykorzystane w pokazowej szklarni. Zgodnie bowiem z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku jest co do zasady uwarunkowane jedynie tym, żeby odliczenia dokonywał podatnik oraz, żeby zakup był związany z wykonywaniem przez tego podatnika czynności opodatkowanych VAT. Oczywiście, należy spełnić jeszcze takie wymogi formalne jak posiadanie oryginału faktury dokumentującej dokonany zakup. W związku z tym, że szklarnia pokazowa stanowi ekspozycję, która ma zapoznać ewentualnych klientów z Pana produktem oraz zachęcić ich do jego zakupu, wydatki związane z jej zagospodarowaniem należy niewątpliwie uznać za dokonane w związku z wykonywaniem przez Pana czynności opodatkowanych VAT, jeżeli tylko Pana sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie owoców i warzyw, które otrzymają Pana pracownicy lub rodzina to, w ocenie Redakcji przekazanie to podlega opodatkowaniu VAT. Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art.7 ust.2 ustawy zrównuje z odpłatną dostawą towarów przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w sytuacji, gdy temu podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przepisu tego nie stosuje się jednak do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł (art.7 ust.4 ustawy o VAT).

Natomiast przez próbkę rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

  1. ma na celu promocję tego towaru oraz

  2. nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru (art.7 ust.7 ustawy).

W związku z tym, że, jak ustalono, przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z zagospodarowaniem pokazowej szklarni (a zatem i z wyhodowaniem warzyw i owoców), nieodpłatne wydanie tych towarów powinno podlegać opodatkowaniu VAT. Wyjątek stanowiłoby nieodpłatne przekazanie owoców i warzyw spełniających definicję prezentów o małej wartości lub próbek, w sytuacji, gdyby można było uznać, że przekazanie to jest związane z Pana działalnością gospodarczą.

W ocenie Redakcji, nieodpłatnego wydania przez Pana warzyw i owoców pracownikom lub rodzinie nie można uznać za wydanie próbek, gdyż wydanie to nie ma na celu skłonienia obdarowanych do zakupu towaru. Również nie można uznać, że wydanie towaru członkom rodziny czy pracownikom jest związane z Pana działalnością gospodarczą, gdyż związek takiego przekazania z wartością dokonanej przez Pana sprzedaży szklarni jest zbyt odległy. Dlatego nieodpłatne wydanie tych towarów członkom Pana rodziny lub pracownikom powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Redakcji inaczej przedstawiałaby się sytuacja, gdyby to klienci mogli otrzymać dojrzałe owoce lub warzywa w szklarni, w sytuacji, gdyby wartość tych towarów pozwalała na uznanie ich za prezent o małej wartości. W związku z tym, że takie przekazanie byłoby niewątpliwie związane z Pana działalnością gospodarczą, nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.2-4 i ust.7, art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.