Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 28, 2012

Opodatkowanie przedmiotów wykonywanych w trakcie warsztatów terapeutycznych

0 993

Sprzedaż przedmiotów wytwarzanych przez osoby niepełnosprawne w ramach warsztatów terapii zajęciowej od 1 stycznia 2011 roku nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

 Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 stycznia 2012 roku numer IPTPP1/443-843/11-6/AK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego zwróciło się stowarzyszenie, które jest organizacją pożytku publicznego, posiadającą osobowość prawną. Statutową działalnością stowarzyszenia jest udzielanie społecznej pomocy osobom chorym oraz innym osobom potrzebującym, a w szczególności osobom niepełnosprawnym z zaburzeniami psychicznymi.

Jedną z form działalności statutowej jest prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ). Stowarzyszenie prowadzi również działalność gospodarczą, z której dochód przeznacza się na działalność statutową pomocy społecznej. Ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą, stowarzyszenie jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Jednym z elementów programu terapii zajęciowej jest wykonywanie przedmiotów. Część z tych przedmiotów ma charakter użytkowy i jest sprzedawana przez osoby niepełnosprawne na specjalnie zorganizowanych kiermaszach. Środki finansowe ze sprzedaży przedmiotów gromadzone są na wyodrębnionym rachunku bankowym i wydatkowane na integrację społeczną osób niepełnosprawnych, uczestników warsztatu.

W związku z powyższym, stowarzyszenie zwróciło się do organu podatkowego o udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy sprzedaż przedmiotów użytkowych wytwarzanych w WTZ przez osoby niepełnosprawne w ramach terapii zajęciowej podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem stowarzyszenia, że sprzedaż przedmiotów użytkowych wytwarzanych przez osoby niepełnosprawne w ramach rehabilitacji w WTZ jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, w przypadku sprzedaży przedmiotów wytworzonych w ramach warsztatów terapii zajęciowej, mamy do czynienia z dostawą towarów o charakterze odpłatnym dokonywaną w ramach prowadzonej przez stowarzyszenie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż towarów wytworzonych w ramach warsztatów terapii zajęciowej nie jest wyłączona z regulacji art. 5 ustawy. Ponadto nabywca towaru (przedmiotów) staje się ich właścicielem, bowiem następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Poza tym występuje tu wyraźna odpłatność, zapłata za towar pozostaje w bezpośrednim związku z jego przekazaniem. Dokonana analiza wskazuje, zdaniem organu podatkowego, że sprzedaż towarów wytworzonych w ramach warsztatów terapii zajęciowej wyczerpuje znamiona odpłatnej dostawy towarów i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Organ podatkowy nie doszukał się również w stosunku do opisanych dostaw podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku na mocy art.43 ust.1 pkt 22, art.43 ust.1 pkt 24 ani art.43 ust.1 pkt 31 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, stowarzyszenie nie ma również możliwości skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w § 13 ust. 1 pkt 3 i 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, organ podatkowy stwierdził, iż sprzedaż przedmiotów wytwarzanych przez osoby niepełnosprawne w ramach warsztatów terapii zajęciowej od 1 stycznia 2011 roku nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art.15 ust. 1 i 2, art.43 ust.1 pkt 22, 24 i 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; § 13 ust. 1 pkt 3 i 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.