Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

August 29, 2018

Opodatkowanie przekazania budynku na potrzeby własne

0 1098

Przekazanie na potrzeby własne budynku wraz z terenem do niego przyległym, który nadal będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lipca 2018 roku nr 0112-KDIL1-1.4012.389.2018.1.SJ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, czynny podatnik VAT, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Cała sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przedmiotem przekazania na potrzeby osobiste jest budynek użytkowy, stanowiący środek trwały firmy. W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego wchodzą także obiekty pomocnicze obsługujące budynek, tj. teren do niego przyległy, po części wykostkowany. W latach 2003-2013 w przedmiotowym budynku prowadzona była działalność gospodarcza Wnioskodawcy polegająca na produkcji odzieży. Od dnia 1 kwietnia 2014 r. cały budynek wraz z otaczającym placem jest przedmiotem najmu. Budynek został wybudowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i oddany do użytkowania. Wnioskodawca poniósł wydatki na ulepszenie budynku w formie wykostkowania placu.

Wydatki te nie przekroczyły 30% wartości budynku, ale wartość wykonanych robót przekroczyła 15.000 złotych. Plac po wykostkowaniu został oddany do użytkowania 16 października 2003 r. Po wycofaniu budynku wraz z placem z działalności gospodarczej będzie on nadal przedmiotem najmu (dalszy najem prywatny przedmiotowej nieruchomości będzie opodatkowany podatkiem VAT wg stawki 23%).

Czy przekazanie budynku wraz z terenem do niego przyległym na potrzeby własne Wnioskodawcy może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi w zakresie wynajmowania i dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, natomiast usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym opodatkowane są stawką podatku w wysokości 23%.

Zatem najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, „prywatny” najem nieruchomości niemieszkalnych stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, że w rozpoznawanej sprawie w odniesieniu do wycofanej z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nieruchomości, tj. budynku wraz z terenem do niego przyległym, którą Wnioskodawca jako osoba fizyczna ma zamiar dalej wynajmować w formie tzw. najmu prywatnego, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy. Przedmiotowa nieruchomość bowiem – jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego – po przekazaniu nie będzie wykorzystywana na cele prywatne, lecz w związku z przeznaczeniem jej do wynajmu, będzie nadal przez Wnioskodawcę wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (Wnioskodawca wskazał, że dalszy najem prywatny nieruchomości będzie opodatkowany podatkiem VAT wg stawki 23%).

Wskazać należy, że Wnioskodawca oddając w najem składniki majątku po ich wycofaniu z ewidencji środków trwałych nie utraci statusu podatnika podatku VAT w tym zakresie. Wynika to z faktu, że oddanie przedmiotowej nieruchomości w najem poza dotychczasową działalność gospodarczą – na gruncie ustawy – skutkować będzie wykonywaniem działalności gospodarczej (polegającej na wynajmie nieruchomości), zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy, oraz dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu (czynsz z tytułu najmu), określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, które na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy są opodatkowane podatkiem VAT wg stawki 23%.

Zatem Wnioskodawca będzie nadal prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, przekazanie budynku wraz z terenem do niego przyległym na potrzeby własne Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy składniki te będą w dalszym ciągu wykorzystywane w działalności gospodarczej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w istocie nie będzie to przekazanie na cele prywatne w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.