Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , ROZLICZENIA VAT

June 30, 2017

Opodatkowanie przekazania w formie darowizny gospodarstwa rolnego

0 1146

Przekazanie w formie darowizny gospodarstwa rolnego stanowi zbycie przedsiębiorstwa i jest wyłączone ze stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 maja 2017 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.68.2017.1.OS.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zamierza przekazać bratu w drodze darowizny gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą grunty orne o powierzchni 12,8 ha oraz wszystkie maszyny rolnicze i jedna krowa mleczna. Brat w oparciu o nabyte od Wnioskodawcy składniki majątku zamierza kontynuować prowadzenie działalności rolnej w takim zakresie, w jakim była ona prowadzona przez Wnioskodawcę. Brat na dzień przekazania będzie również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, przekazane gospodarstwo rolne wraz ze składnikami będzie służyło działalności opodatkowanej w rozumieniu o VAT.

Powyższe gospodarstwo jest wyodrębnione organizacyjnie tj. posiada grunty rolne oraz zespół maszyn i urządzeń niezbędnych do jego kompleksowej obsługi. Posiada zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. W opinii Wnioskodawcy zbywane gospodarstwo rolne jest przedsiębiorstwem w rozumieniu ustawy o VAT, obejmuje grunty rolne wraz z inwentarzem, urządzeniami niezbędnymi do jego prowadzenia.

  • Czy przekazanie w drodze darowizny gospodarstwa rolnego spełnia wymogi określone w art. 6 ustawy o VAT, tj. zbycie przedsiębiorstwa będzie wyłączone ze stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

  • Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego uprzednio odliczonego z faktur dokumentujących zakup ciągników i maszyn na podstawie art. 91 ustawy o VAT?

Stanowisko Dyrektora

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadzi do wniosku, że przedmiotem darowizny na rzecz brata będzie przedsiębiorstwo. Zatem czynność ta – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT. W konsekwencji przekazanie przez Wnioskodawcę bratu w formie darowizny całego przedsiębiorstwa spełniającego wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego wyłączona jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlega więc opodatkowaniu tym podatkiem.

Odnośnie korekty podatku naliczonego, należy wskazać, że podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1–8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wynika z przepisów darowizna przedsiębiorstwa – spełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego – wyłączona jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla darczyńcy z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Tym samym skoro przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, czynność ta wyłączona będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, a darczyńca tj. Wnioskodawca, nie będzie zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.