Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

May 2, 2014

Opodatkowanie przekazywanych prezentów u podatników stosujących proporcję

0 827

Firma wręczyła najważniejszym kontrahentom prezenty - portfele o wartości 200 zł jeden. Odliczamy VAT częściowo, stosując proporcję. Czy musimy odliczyć częściowo VAT i naliczyć VAT należny, czy możemy postąpić w sposób korzystniejszy dla nas - zrezygnować z odliczenia i nie naliczyć podatku należnego?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.7 ust.2 w powiązaniu z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne przekazanie towarów stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przepis ten nie ma zastosowania do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art.7 ust.3 ustawy o VAT). W Państwa przypadku jednak opisane w poprzednim zdaniu wyłączenie nie będzie miało zastosowania, gdyż przekazywane portfele nie stanowią prezentów o małej wartości (ich wartość przekracza 10 i 100 zł) i z pewnością nie są próbkami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem przekazanie portfeli o wartości 200 zł będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, jeżeli przy ich nabyciu dokonującemu przekazania przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, w całości lub w części.

Należy zauważyć, że przepis art.7 ust.2 uzależnia opodatkowanie nieodpłatnych wydań towarów od tego, czy przy ich nabyciu dokonującemu przekazania prawo do odliczenia w ogóle przysługiwało, a nie od tego, czy z tego prawa faktycznie skorzystał. Zgodnie natomiast z treścią art.86 ust.1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług przysługuje podatnikom, którzy te towary i usługi wykorzystują do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym zakresie, w jakim nabycia służą tym czynnościom. Ustawa przewiduje również pewne wyłączenia prawa do odliczenia podatku, ale nie mają one zastosowania w opisanym przez Państwa przypadku.

Opisane w pytaniu portfele są przekazywane najważniejszym klientom Firmy, zapewne w celu nawiązania z nimi dobrych relacji, które w przyszłości mają zaowocować zwiększeniem Państwa sprzedaży. Z pytania nie wynika, czy obdarowani klienci nabywają od Państwa towary lub usługi opodatkowane, zwolnione od VAT, czy też zarówno opodatkowane jak i zwolnione. Zgodnie z art.90 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Oznacza to, że podatnicy dokonujący odliczenia są w pierwszej kolejności obowiązani do rozdzielenia kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i ze sprzedażą nie podlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną, a dopiero wtedy, kiedy nie jest to możliwe, do zastosowania przy odliczeniu proporcji, zgodnie z art.90 ust.2 i 3 ustawy.

Zatem jeżeli portfele są przekazywane klientom nabywającym wyłącznie towary i usługi opodatkowane, macie Państwo prawo do odliczenia całego podatku naliczonego, gdyż nabycie portfeli będzie związane wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Jeżeli klienci, którzy otrzymają portfele nabywają od Państwa zarówno świadczenia opodatkowane jak i zwolnione, przy odliczeniu podatku naliczonego należy zastosować proporcję. W obu przypadkach nieodpłatne przekazanie portfeli klientom podlega w całości opodatkowaniu 23% stawką VAT.

Jedynie w sytuacji, gdy klienci, którym podarujecie Państwo portfele, nabywają od Firmy wyłącznie towary lub usługi zwolnione od podatku, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu portfeli, ale też nie wystąpi obowiązek opodatkowania przekazanych prezentów.

Ewa Konarska