Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28)

December 31, 2018

Opodatkowanie rabatu pośredniego od kontrahenta z Holandii

0 1689

Podstawą opodatkowania dla producenta, jako podatnika musi być kwota odpowiadająca cenie, po jakiej sprzedał on towary hurtownikom lub detalistom, pomniejszona o wartość rabatów, na podstawie których wypłacone zostało wynagrodzenie ostatecznym nabywcom towarów.

Stanowisko Dyrektora Krajowe Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 28 listopada 2018 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.746.2018.1.RS

Sytuacja Podatnika

Spółka współpracuje z holenderską spółką z o.o. (producent) na podstawie umowy współpracy. Przedmiotem umowy jest sprzedaż i polecanie drukarek marki X. Umowa określa, że po przekroczeniu kwotowego progu sprzedaży za kwartał należy się rabat (premia) za osiągniętą wielkość sprzedaży, który Spółka otrzymuje bezpośrednio od producenta. Jest to tzw. rabat pośredni. Otrzymany rabat pośrednio można powiązać ze sprzedażą, gdyż do firmy z Holandii polscy dystrybutorzy raportują zakupy towarów marki X. Począwszy od września producent wystawia w imieniu Spółki fakturę na siebie (samofakturowanie).

Czy prawidłowo podatnik wykazywał credit note jako import usług zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, czy też winien wykazywać to jako sprzedaż, tj. świadczenie usług na rzecz kontrahenta zagranicznego, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT?

Stanowisko Dyrektora

Jak stanowi art. 29a ust. 13 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1–3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

W sprawie Komisja Europejska przeciwko Republice Federalnej Niemiec C-427/98, Trybunał dopuścił możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania w wyniku udzielenia przez podatnika rabatu potransakcyjnego nie bezpośredniemu nabywcy towaru, bez konieczności wystawienia faktury korygującej.

Jeżeli rabat został przyznany przez podatnika stojącego na początku łańcucha dostaw ostatecznemu odbiorcy, nie zaś przez podmioty transakcji pośrednich lub też tym podmiotom, to podmioty te nie będą mogły wystawiać lub przyjmować faktur korygujących, bowiem w transakcjach przez nie wykonywanych nie dojdzie do zmiany ceny. Zatem, faktura korygująca może dotyczyć tylko pierwszego sprzedawcy i bezpośredniego nabywcy – pośrednika, uczestniczących w pierwotnej transakcji. Nie można bowiem wystawić faktury korygującej na podatnika, który odkupił towar od nabywcy (pośrednikowi), ponieważ między pierwszym sprzedawcą a tym odbiorcą nie dojdzie do żadnej dostawy. W przypadku kiedy ostateczny odbiorca otrzyma bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy zwrot części ceny zakupionego towaru wówczas dla pierwszego sprzedającego i dla ostatecznego nabywcy nastąpi rzeczywiste obniżenie ceny towaru. Takie obniżenie ceny nie dotyczy pośrednika, który zapłacił pierwszemu sprzedawcy i otrzymał od ostatecznego nabywcy cenę należną w pełnej wysokości. Zatem pierwszy sprzedawca nie może wystawić temu odbiorcy żadnej faktury. Przepisy krajowe nie określają dokumentu, na podstawie którego podmiot udzielający rabatu może ten rabat udokumentować a zwłaszcza w przypadku, gdy tym podmiotem jest podmiot zagraniczny.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści powołanych przepisów pozwala stwierdzić, że skoro przyznany rabat nie jest związany z jakimkolwiek świadczeniem wykonywanym przez Spółkę na rzecz firmy z Holandii, lecz przyznawany jest za osiągnięcie określonej wielkości zakupów, to pomiędzy Spółką a producentem z Holandii nie dochodzi do świadczenia usług. W opisanym przypadku ma miejsce pomniejszenie, czyli odstępstwo od ustalonej ceny towarów przez producenta z Holandii, który, co prawda, nie sprzedawał ich bezpośrednio na rzecz Spółki, ale udzielił jej upustu w formie przyznanego rabatu. Spowodowało to w istocie zwrot części ceny towarów, w tym również zawartej w niej kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. W konsekwencji Spółka otrzymując od producenta rabat nie wykazuje go jako sprzedaż, lecz powinna obniżyć swój podatek naliczony. W tak zaistniałych okolicznościach Spółka do rozliczenia rabatu pośredniego może zastosować notę obciążeniową.

Podstawa prawna: art. 28b, 29a ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.