Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Praktyki studenckie stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania realizowane przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty korzystające ze zwolnienia z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2017 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.41.2017.2.AL.

Sytuacja Podatnika

Gmina jest organem prowadzącym dla 13 placówek oświatowych. Dyrektor szkoły w ramach prowadzonej działalności współdziała z uczelniami wyższymi w organizacji praktyk studenckich (art. 39 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy). Zasady takiego współdziałania w sprawie organizacji pedagogicznych praktyk zawodowych pomiędzy Gminą/szkołą, a uczelnią określa zawarte pomiędzy stronami porozumienie (dyrektor zawiera je na podstawie posiadanego pełnomocnictwa,), zgodnie z którym studenci uczelni wyższych realizują pedagogiczne praktyki zawodowe w wymiarze i na zasadach określonych przez rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji uzyskiwanych w ramach szkolnictwa wyższego po uzyskaniu kwalifikacji pełnej na poziomie 4 - poziomy 6-8 i przez rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz w oparciu o właściwe regulacje wewnątrz-uczelniane określające plan studiów, program nauczania dla danego kierunku oraz regulamin. W roku 2017 uczelnia ze środków przeznaczonych na działalność dydaktyczną, zgodnie z zawartym porozumieniem, ma szkołom refundować koszty wypłat dla opiekunów praktyk (nauczycieli). Wartość refundowanych kosztów organizacji praktyk została określona w postanowieniach zawartego porozumienia. Ww. kwoty mają stanowić dodatek do wynagrodzenia dla nauczycieli (wartość brutto) za sprawowanie funkcji opiekuna praktyk. Należne Gminie/szkole środki z tytuły organizacji praktyk studenckich uczelnia ma przekazywać na rachunek bankowy szkoły na podstawie dokumentu obciążeniowego wystawionego przez Gminę/szkołę. Realizowane praktyki studenckie stanowią usługi w zakresie kształcenia i wychowania realizowane przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

  1. Czy czynności - praktyki studenckie realizowane w oparciu o rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanowią odpłatne świadczenie usług i jednocześnie będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy też należy przyjąć, iż jest to czynność, do której przepisów ustawy się nie stosuje, a w związku z tym kwoty z tego tytułu nie stanowią podstawy opodatkowania?

  2. Czy obciążając uczelnię wyższą ww. kwotami należy udokumentować ww. czynność fakturą VAT czy też notą księgową?

Stanowisko Dyrektora

Czynności realizowane przez Szkoły, w zakresie praktyk studenckich podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem istnieje konsument, tj. konkretna uczelnia, z którą Dyrektor Szkoły zawarł porozumienie w celu zrealizowania praktyk, czyli odbiorca odnoszący z tytułu tego świadczenia konkretną korzyść.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, zwolnione od podatku są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter przedmiotowo-podmiotowy. Aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia nie wystarczy by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania. Powyższy przepis ma jednak zastosowanie wyłącznie do tych usług kształcenia, które są przedmiotem zakresu działania podmiotu jako jednostki objętej systemem oświaty. W związku z powyższym świadczone przez Wnioskodawcę (przy pomocy Szkół) usługi polegające na organizowaniu praktyk studenckich podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

Wprawdzie przepis cyt. art. 106b ust. 1 ustawy o VAT zobowiązuje podatnika do wystawienia faktury dokumentującej dostawę towarów, dokonywaną przez niego na rzecz innego podatnika, jednakże na mocy cyt. art. 106b ust. 2 ustawy o VAT podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem Wnioskodawca nie jest zobowiązany do udokumentowania przeprowadzanych praktyk studenckich fakturą, jednakże może to uczynić na żądanie uczelni.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 oraz art. 106b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.