Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 1, 2016

Opodatkowanie refakturowanych na rzecz kontrahenta z Holandii usług

0 833

Firma polska świadczy dla nas usługi renowacji podwozi, które następnie sprzedajemy na rzecz naszego kontrahenta z Holandii (podatnika podatku od wartości dodanej). Chcemy obciążyć Holendra kosztami renowacji (refakturować usługę). Czy będziemy mieli do czynienia z refakturą usługi wewnątrzwspólnotowej i możemy przenieść ciężar opodatkowania na kontrahenta z Holandii, czy musimy opodatkować ją według stawki krajowej? 

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku mamy do czynienia z refakturą usługi wewnątrzwspólnotowej, gdzie ciężar opodatkowania przeniesiony będzie na ostatecznego konsumenta, kontrahenta z Holandii.

UZASADNIENIE

Regulacje w zakresie „refakturowania” zostały zawarte w Dyrektywie 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zgodnie z art. 28 Dyrektywy, w przypadku, kiedy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Zatem podmiot „refakturujący” daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Tak więc przerzucenie kosztów na inną firmę, nie może być potraktowane inaczej, niż jako świadczenie usługi w tym samym zakresie. Zatem, konsekwencją uznania podatnika biorącego udział w odsprzedaży usługi za świadczącego, jest wystawienie przez niego faktury dokumentującej wyświadczenie tej usługi.

Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzysta, pomimo że podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. „Refaktura” jest więc zwykłą fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę, a następnie „w stanie nieprzetworzonym” odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotne jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od jego poprawności bowiem zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też poza terytorium kraju.

Co do zasady, zgodnie z regułą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Z powyższego przepisu wynika zatem, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, czyli opodatkowanie usług zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna ich konsumpcja.

Jak wynika z pytania, zagraniczny kontrahent, na którego będą refakturowane koszty usługi renowacji, jest w swoim kraju zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. W związku z powyższym zastosowanie znajdzie reguła ogólna ustalania miejsca świadczenia usług, zawarta w cytowanym art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem miejscem opodatkowania refakturowanych usług, będzie terytorium Holandii. W konsekwencji, usługa „refakturowana” nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług; art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.