Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , ROZLICZENIA VAT

May 11, 2016

Opodatkowanie różnic kursowych

0 1182

Różnice kursowe powstałe w wyniku różnicy pomiędzy kursem ustalonym przez Spółkę i stosowanym przez automaty parkingowe, a kursem z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, należy zaliczyć do podstawy opodatkowania i opodatkować podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2016 roku nr ILPP2/4512-1-771/15-3/SJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi m.in. działalność polegającą na udostępnianiu klientom indywidualnym miejsc parkingowych. Za postój pojazdów pobierana jest opłata parkingowa. Do tego celu Spółce służą specjalistyczne automaty parkingowe. Rozliczenie transakcji zawieranych przy opłacie za postój odbywa się za pomocą gotówki. Wysokość opłat została określona w walucie krajowej – polskich złotych. Ewidencja sprzedaży również dokonywana jest przez automat jedynie w złotówkach. W konsekwencji klient po dokonaniu opłaty otrzymuje paragon potwierdzający sprzedaż w PLN. Natomiast zapłata za usługę, dokonywana za pośrednictwem automatów, może zostać uiszczona przez klienta w dwóch rodzajach walut: w PLN lub w EURO. Przy czym automat stosuje stały przelicznik PLN-EURO po kursie 1 euro = 3,5 złotego a resztę wydaje jedynie w polskiej walucie.

Automat działa według następującej zasady: klient wrzuca monetę lub wkłada banknot do automatu, otrzymuje paragon oraz ewentualnie resztę. Rozliczenie – kasety z gotówką są wyjmowane raz na miesiąc. W momencie wyjęcia kasety sporządzony jest raport z wyjęcia kasety z wyszczególnieniem waluty, nominałów, ilości i wartości. Następnie gotówka zostaje zaewidencjonowana na kasę z podziałem na rodzaj waluty. Przedsiębiorca ujmuje w ewidencji sprzedaży VAT kwoty z raportu wydrukowanego przez automat, w którym to raporcie zawarte są jedynie wartości w złotówkach, co odzwierciedla realną kwotę opłat uiszczonych w złotówkach oraz kwotę opłat uiszczonych w Euro pomnożoną o kurs 3,5 zł. W konsekwencji Spółka uzyskuje przychód wynikający z różnicy kursowej pomiędzy kwotą przychodów uzyskanych w walucie Euro obliczaną po narzuconym kursie wynoszącym 1 euro = 3,5 złotego, a kwotą przychodów uzyskanych w walucie Euro obliczoną po kursie z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień opróżnienia kasety automatu z gotówki.

Wątpliwość Spółki dotyczy ustalenia, czy różnice kursowe opisane w stanie faktycznym, winny zostać objęte rozliczeniem podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą sprzedawca otrzymał z tytułu sprzedaży.

W rezultacie, w sytuacji gdy Spółka świadcząc usługi parkingowe pobiera zapłatę w euro, podstawą opodatkowania jest kwota którą otrzymuje od nabywcy. Zatem, jeśli zapłata następuje w euro, Spółka powinna dokonać przeliczenia na złote według kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

W konsekwencji, różnice kursowe powstałe w wyniku różnicy pomiędzy kursem ustalonym przez Spółkę i stosowanym przez automaty, a kursem z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, należy zaliczyć do podstawy opodatkowania i opodatkować podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach.

Natomiast wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy zwolnienia odnoszą się do transakcji dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy. W przedmiotowej sprawie usługi, które świadczy Zainteresowany nie stanowią jednak transakcji dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy. Spółka świadczy bowiem wyłącznie usługę polegającą na udostępnianiu klientom indywidualnym miejsc parkingowych. Zatem, w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.