Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 19, 2012

Opodatkowanie samochodu wycofanego z majątku firmy

0 925

Przekazanie samochodu na cele osobiste będzie opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 września 2012 roku nr ITPP2/443-851b/12/AP.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się do organu podatkowego Wnioskodawca, który w styczniu 2010 roku nabył na potrzeby prowadzonej działalności samochód ciężarowy (z kratką), wprowadzając do ewidencji środków trwałych. Od powyższego zakupu Wnioskodawca odliczył podatek naliczony w całości. W styczniu 2011 roku Wnioskodawca dokonał zmiany przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy nie dokonując korekty odliczonego podatku VAT. Wnioskodawca planuje wycofać samochód z ewidencji majątku firmowego i przekazać członkowi rodziny.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jak naliczyć VAT w przypadku wycofania samochodu osobowego z majątku firmy i przekazania dla członka rodziny.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy przepisów podatkowych organ podatkowy uznał, że przekazanie w formie darowizny przedmiotowego samochodu, stanowiącego majątek firmy, na rzecz żony lub jej wnuka, będzie stanowiło czynność przekazania na cele osobiste, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż czynność ta nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, z uwagi na to, że – mimo, iż przedmiotowy samochód jest towarem używanym w rozumieniu ust. 2 tego artykułu – Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu. Nie będzie miał również możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przepis ten dotyczy sytuacji, gdy przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60%.

Wobec powyższego, przekazanie ww. samochodu na cele osobiste będzie opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż późniejsze przekazanie samochodu członkowi rodziny, nie wywoła skutków w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, ponieważ nastąpi z majątku prywatnego Wnioskodawcy tj. niewykorzystywanego w działalności gospodarczej. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie mają bowiem zastosowania do czynności, których przedmiotem jest majątek prywatny.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 13 ust. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług