Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

May 1, 2014

Opodatkowanie sprzedaży budynku położonego na obcym gruncie

0 904

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności wybudowałem i prowadziłem na terenie należącym do brata restaurację. Teraz chcę zbyć ten budynek. Czy to zbycie podlega opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, zbycie budynku restauracji podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art.7 ust.1 ustawy definiuje odpłatną dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast art.8 ust.1 definiuje świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

W myśl art.48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem należą do jego części składowych. Natomiast zgodnie z art.47 §1 Kodeksu część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego budynek restauracji stanowi część składową gruntu i tym samym własność właściciela gruntu, czyli Pana brata.

W wydawanych interpretacjach podatkowych organa podatkowe twierdzą jednak, że w takiej sytuacji podmiot ponoszący nakłady na budowę budynku posiada prawo do poniesionych nakładów i może to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu. Takie stanowisko zajął na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji nr ITPP1/443-384/13/DM z 5 lipca 2013 roku czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji nr IBPP3/443-906/09/AB z 27 kwietnia 2010 roku. Organa podatkowe wskazują przy tym, że nakład jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. W przytaczanej interpretacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że „podmiot, który wybudował (…) obiekt budowlany posadowiony na cudzym gruncie, ponosząc nakłady inwestycyjne, nie może go sprzedać, ponieważ nie ma do niego tytułu prawnego. Niemniej jednak podmiot ten dysponuje pewnym prawem do poniesionych nakładów i może to prawo przenieść na rzecz innego podmiotu.” Zdaniem organów podatkowych zbycie nakładów poniesionych na wybudowanie obiektu budowlanego na cudzym gruncie nie może zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, gdyż nie mamy tu do czynienia z odrębną rzeczą, która mogłaby stanowić towar w myśl art.2 pkt 6 ustawy o VAT, ale powinno być uznane za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art.8 ust.1 ustawy, gdyż dochodzi w tym przypadku do przeniesienia prawa majątkowego.

Zatem zbycie nakładów na budynek restauracji położony na gruncie należącym do Pana brata podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług.

Ewa Konarska