Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

January 11, 2016

Opodatkowanie sprzedaży domu nabytego w spadku po mężu

0 829

Przychód ze sprzedaży w 2014 roku nieruchomości, nabytej w spadku po zmarłym w 2012 roku mężu, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2015 roku nr ITPB4/4511-483/15/JG.

Sytuacja Podatnika

W czerwcu 2003 r. mąż Wnioskodawczyni aktem notarialnym kupił niezabudowaną działkę o łącznej powierzchni 0,6009 ha. W dokumencie tym znajduje się zapis, że pozostaje on w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej oraz że majątkowej umowy małżeńskiej nie zawierał. W dalszej części aktu notarialnego jest zapis, z którego wynika, że powyższą nieruchomość kupuje do majątku odrębnego. Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazuje, że jej mąż nie posiadał żadnego majątku odrębnego (osobistego), z którego mógłby dokonać powyższego zakupu. W kolejnych latach (2005 r.) na przedmiotowej działce małżonkowie wybudowali dom oraz w 2007 r. garaż murowany o pow. 19 m² będący (w przekonaniu Wnioskodawczyni) ich wspólnym majątkiem. W sierpniu 2012 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. W lutym 2014 r. Wnioskodawczyni już jako wdowa sprzedała przedmiotowy dom mieszkalny jednorodzinny o pow. 161 m² wraz z garażem.

Czy sprzedaż przedmiotowego domu wraz z garażem w lutym 2014 roku stanowi dla Wnioskodawczyni źródło przychodu podlegające opodatkowaniu?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia nieruchomości. W celu ustalenia momentu nabycia nieruchomości przez Wnioskodawczynię należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego dotyczących nabycia spadku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy decyduje, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. W omawianej sprawie Wnioskodawczyni nabyła go w chwili śmierci małżonka. Dopiero od tej daty Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do nieruchomości nabytej przez męża do majątku osobistego.

Oznacza to, że przychód ze sprzedaży w 2014 r. nieruchomości stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pamiętać w tej sytuacji należy, że w myśl art. 30e ust. 1 i art. 45 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Niemniej jednak, w niniejszej sprawie należy mieć na uwadze treść art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.