Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

June 2, 2013

Opodatkowanie sprzedaży działek budowlanych przez emerytowanego rolnika

0 931

Planowana sprzedaż przez emerytowanego rolnika działek budowlanych z obecnie wydzierżawianego gospodarstwa rolnego, podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2013 roku nr IPTPP2/443-107/13-4/KW zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Sytuacja Wnioskodawcy

Wnioskodawczyni, niebędąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w 1979 roku zakupiła gospodarstwo rolne, gospodarstwo to było Jej jedynym źródłem utrzymania. W 2005 roku uchwałą Rady Gminy został zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego, w którym część ziemi Wnioskodawczyni została przeznaczona pod zabudowę. W roku 2009 teren ten został przekształcony i zatwierdzony Decyzją Wójta Gminy w działki budowlane, łącznie działek tych jest 9. Podział gruntu nastąpił na wniosek Zainteresowanej. Wtedy też Wnioskodawczyni podjęła decyzję o sprzedaży działek. Działania, jakie w związku z tą decyzją wykonała, to wywieszenie informacji na terenie działek o treści „na sprzedaż” oraz przekazanie na ten temat informacji sąsiadom i znajomym. Pierwszą działkę Wnioskodawczyni sprzedała w lipcu 2012 roku, aktualnie jest w trakcie prowadzenia rozmów na temat sprzedaży następnej działki, co do losu pozostałych działek to trudno jest przewidzieć, czy zostaną sprzedane i w jakim czasie zostaną sprzedane. Zainteresowana nie zamierza dokonywać jakichkolwiek czynności przed sprzedażą działek, tj. nie dokona uzbrojenia, ogrodzenia, ogłoszenia w prasie, nie wystąpi o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Ww. działki objęte są umową dzierżawy, dzierżawca płaci Zainteresowanej czynsz roczny z tego tytułu. Od 1979 r. do 2004 r. Wnioskodawczyni wykorzystywała działki będące przedmiotem wniosku do działalności rolniczej i dokonywała sprzedaży produktów rolnych z tych działek. Ponadto Zainteresowana wskazała, że nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Wcześniej Wnioskodawczyni nie dokonywała sprzedaży gruntu innego niż wskazany we wniosku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, właściwym w tej sprawie jest stanowisko TSUE wyrażone w wyroku z 15 września 2011 roku w połączonych sprawach C-180/10 i C-181/10, które brzmi: „Sprzedaż działek służących poprzednio w działalności rolniczej, a teraz przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego gminy pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, a nabytych jako grunty rolne (bez podatku VAT), należy uznać za niepodlegające podatkowi VAT, ponieważ sprzedaż tych działek jest to transakcja stanowiąca czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.”

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni. Uznał, że w związku ze sprzedażą działek występuje ona w roli podatnika podatku od towarów i usług, dokonując czynności, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu. Powyższe wynika z faktu, iż przedmiotowe działki powstałe z podziału gruntu uprzednio nabytego, nie stanowią majątku prywatnego lecz majątek związany z działalnością gospodarczą, ponieważ tutaj nie występuje zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy bez ich wykorzystywania w sposób ciągły.

Grunty te zostały wydzierżawione i z tego tytułu Wnioskodawczyni otrzymywała/otrzymuje czynsz dzierżawny. Nieruchomości te służą zatem uzyskiwaniu korzyści majątkowych i nie są wykorzystywane na potrzeby osobiste Zainteresowanej. W konsekwencji zbycie przedmiotowych nieruchomości nie jest sprzedażą majątku osobistego, lecz majątku mającego gospodarczy charakter (uzyskiwanie dochodu). Ponadto grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Skutkiem powyższego, w związku z dostawą przedmiotowych działek budowlanych spełnione są przesłanki z art. 15 ust. 2 ustawy, a Wnioskodawczyni wypełnia także definicję podatnika podatku z art. 15 ust. 1 ustawy.

Odnosząc się natomiast do zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT bądź zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem do dostawy działek gruntu wskazać należy, że skoro będące przedmiotem dostawy działki, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczone są pod zabudowę, to ich sprzedaż winna być opodatkowana według podstawowej stawki podatku VAT, tj. 23%. W związku z przeznaczeniem ww. działek pod zabudowę, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 33, art. 5 ust. 1 pkt 1, ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej