Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 12, 2019

Opodatkowanie sprzedaży działki przez rolnika będącego podatnikiem

0 1603

Dostawa działki, która wykorzystywana była w prowadzonej działalności gospodarczej (gospodarstwie rolnym), w związku z którą sprzedający był/jest czynnym podatnikiem VAT, podlega opodatkowaniu wg 23% stawki VAT. Sprzedaż tej działki nie korzysta ze zwolnienia od podatku dla terenów niezabudowanych innych niż budowlane, bowiem teren tej działki objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że jest to teren przeznaczony pod zabudowę. Nie można także zastosować zwolnienia dla dostawy towarów używanych do działalności zwolnionej, ponieważ działka wykorzystywana była w działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 lutego 2019 roku, nr 0115-KDIT1-3.4012.842.2018.1.APR.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą i od dnia 1 lipca 2014 roku jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca otrzymał grunty rolne na podstawie umowy darowizny w 1998 roku. Działki wchodzące w skład otrzymanych nieruchomości stanowiły/stanowią składnik gospodarstwa rolnego i były/są wykorzystywane na cele związane z prowadzeniem działalności rolniczej Wnioskodawcy jako podatnika VAT czynnego, a także cele osobiste Wnioskodawcy i jego rodziny (cele mieszkaniowe). 

Wnioskodawca wystąpił do gminy z wnioskiem o podział działki i jedną z wydzielonych działek postanowił sprzedać spółce. Działka ta jest niezabudowana. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy, działka ta stanowi teren zabudowy produkcyjno-usługowej. Do momentu sprzedaży przedmiotowa działka była wykorzystywana w działalności rolniczej.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż działki nie podlega VAT, nie można bowiem uznać, że sprzedaż ta była dokonana przez podatnika w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Była ona zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Stanowisko Dyrektora

Działalność rolnicza została zdefiniowana w art.2 pkt 15 ustawy, zgodnie z którym przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą (...), a także świadczenie usług rolniczych. Zatem działalność rolnicza mieści się w pojęciu działalności gospodarczej. 

Dyrektor wskazał, że status podatnika VAT wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Nie jest podatnikiem VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności. 

Po analizie sprawy i obowiązujących przepisów Dyrektor uznał, że sprzedaż gruntu, stanowił dostawę towarów, która podlega regulacjom ustawy o VAT, na podstawie powołanego art.7 ust. 1 pkt 1 ustawy. Stanowisko to potwierdza fakt, że działka była wykorzystywana w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (gospodarstwie rolnym), w związku z którą Wnioskodawca był/jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Powyższe okoliczności wskazują, że przedmiotowa działka stanowiła składnik majątkowy służący prowadzeniu działalności gospodarczej, którą – w rozumieniu ustawy – jest również działalność rolnicza. Co oznacza, że dostawa działki, nie nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym Wnioskodawcy, lecz w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (gospodarstwa rolnego).

Dyrektor wskazał, żepojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego, co w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca, gdyż z wniosku nie wynika aby Wnioskodawca w jakikolwiek sposób wykorzystywał posiadaną nieruchomość gruntową do celów osobistych.

W myśl art.43 ust.1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Według art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

Zatem:

  • sprzedaż działki nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem, teren tej działki objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że jest to teren przeznaczony pod zabudowę, co oznacza, że przedmiotowa działka w momencie sprzedaży stanowiła teren budowlany i tym samym jej sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia od podatku przy zastosowaniu regulacji art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy;

  • przy sprzedaży działki nie ma również zastosowania art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ – jak wynika z wniosku – działka wykorzystywana była w działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem VAT;

  • sprzedaż działki podlega opodatkowaniu według stawki 23%.

Podstawa prawna: art.2 pkt 6, pkt 15 i pkt 33, art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art.15 ust.1 i ust.2, art.41 ust.1, art.43 ust.1 pkt 2 i pkt 9, art. 146a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.