Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 1, 2015

Opodatkowanie sprzedaży kwoty mlecznej przez rolników

0 834

Dwóch rolników - jeden czynny podatnik VAT, drugi rolnik ryczałtowy - zamierza sprzedać kwotę mleczną. Czy to podlega opodatkowaniu VAT? Jak to rozliczyć?

ODPOWIEDŹ

Kwota mleczna jest to określony administracyjnie, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, indywidualny limit produkcji mleka wprowadzanego do obrotu przez danego producenta. Limit ten jest określany na okres od 1 kwietnia danego roku do końca marca roku następnego. Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, prawo do indywidualnej kwoty mlecznej lub jej części może być zbywane wyłącznie producentowi, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, która dla swojej ważności wymaga zatwierdzenia, w drodze decyzji, przez właściwego miejscowo dla zbywcy dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Jak rozumiem, Rolnicy, o których mowa w pytaniu, zamierzają takie umowy zawrzeć.

Zgodnie z art.5 ust.1. pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Sprzedaż kwoty mlecznej nie stanowi niewątpliwie dostawy towarów, gdyż w art.2 pkt 6 ustawa o VAT definiuje towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Kwota mleczna nie jest rzeczą, ani jej częścią, ani żadną postacią energii, a zatem nie jest towarem w rozumieniu ustawy. Należy się więc zastanowić, czy sprzedaż kwoty mlecznej stanowi świadczenie usług. Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy o VAT przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Sprzedaż kwoty mlecznej stanowi zbycie prawa nabytego w drodze administracyjnej, a zatem, w świetle przytoczonej powyżej definicji, stanowi odpłatne świadczenie usług i, co za tym idzie, czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP2/443-468/08/AP z 28 sierpnia 2008 roku.

W związku z tym Rolnik, który jest czynnym podatnikiem VAT, powinien opodatkować to świadczenie i udokumentować je fakturą. Transakcja sprzedaży kwoty mlecznej nie została wymieniona jako opodatkowana preferencyjną stawką podatku, zatem podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. Jeżeli rolnik nie rozlicza się z podatku od towarów i usług metodą kasową, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży kwoty mlecznej powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli, zdaniem Redakcji, w momencie, kiedy faktycznie na nabywcę przechodzi prawo do kwoty mlecznej, po zatwierdzeniu transakcji w drodze decyzji Agencji Rynku Rolnego. Jeżeli płatność nastąpi wcześniej, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania płatności przez Rolnika.

Również dla rolnika ryczałtowego sprzedaż kwoty mlecznej stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego podlega zwolnieniu od VAT. Jednakże sprzedaży kwoty mlecznej nie można uznać za świadczenie usługi rolniczej, zatem, zdaniem Redakcji, czynność ta nie może korzystać z przedmiotowego zwolnienia od VAT. Rolnik ryczałtowy mógłby w tym zakresie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z treścią art.113 ust.1 oraz ust.2 pkt 2 ustawy o VAT podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Do wartości tej sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art.43 ust.1, a zatem nie wlicza się dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenia usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zatem jeżeli wartość sprzedaży towarów i usług innych niż wymienione powyżej, nie przekracza u rolnika ryczałtowego kwoty 150.000 zł, nie musi on opodatkowywać transakcji zbycia kwoty mlecznej należnym podatkiem.

Ewa Konarska