Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 11, 2018

Opodatkowanie sprzedaży lokalu niemieszkalnego w drodze licytacji komorniczej

0 1033

Komornik sprzedający lokal niemieszkalny, który podlega zwolnieniu z opodatkowania, nie zobowiązany do obliczenia i odprowadzenia podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.623.2017.3.JC.

Sytuacja Podatnika

Komornik Sądowy w dniu 29 grudnia 2016 r. dokonał opisu i oszacowania lokalu niemieszkalnego o powierzchni użytkowej 66,21 m2. Lokal składający się z sali sprzedaży, zaplecza z WC.

Lokal został nabyty przez Wnioskodawcę w dniu 9 listopada 2012 r. Przy nabyciu lokalu dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Dłużnik poniósł nakłady na ulepszenie lokalu, remont lokalu trwał od 9 listopada 2012 r. do 1 grudnia 2012 r. Wartość wydatków poniesionych na ulepszenie danego lokalu nie stanowiła co najmniej 30% jego wartości początkowej. Dłużnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na te ulepszenia. Dłużnik sporządził spis z natury na dzień zaprzestania działalności tj. w dniu 25 listopada 2016 r. Dłużnik złożył VAT-Z do Urzędu Skarbowego, z powodu braku wymaganych środków nie miał możliwości zapłacenia tego podatku.

Czy Komornik Sądowy, dokonujący w świetle art. 18 ustawy, dostawy towaru, obowiązany jest obliczenia i uiszczenia za dłużnika należnego podatku VAT, a jeżeli tak, to jaka będzie stawka VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług– Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o VAT. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy, ustawodawca zdefiniował pojęcie „pierwszego zasiedlenia”, przez które rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub

  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dostawa opisanej we wniosku nieruchomości (lokal niemieszkalny nr 40) w drodze licytacji komorniczej, wykorzystywanej przez dłużnika do działalności gospodarczej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku przedmiotowej dostawy dłużnik, będzie działał w charakterze podatnika. Wbrew jednak zdaniu Wnioskodawcy transakcja ta będzie korzystać ze zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż dokonywana będzie po pierwszym zasiedleniu, w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług (od pierwszego zasiedlenia upłynęły co najmniej 2 lata).

Tym samym komornik sądowy nie będzie zobowiązany do obliczenia i odprowadzenia podatku z tytułu dostawy, dokonanej w trybie licytacji publicznej, przedmiotowej nieruchomości, gdyż czynność ta korzystać będzie ze zwolnienia od podatku.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.