Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

June 30, 2016

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

0 1030

Prowadzę działalność w zakresie usług prawnych i wynajmu własnych nieruchomości. Postanowiłem sprzedać nieruchomość zabudowaną, na którą składają się: działka, nabyta w formie darowizny (akt notarialny z 1990 roku) i wybudowany w okresie 1990 - 1991 pawilon handlowy. W roku 1991 w ramach umowy użyczenia przekazałem tę nieruchomość do użytkowania krewnej, która prowadziła w pawilonie działalność handlową. Od 1 stycznia 1999 roku założono ewidencję środków trwałych dla tej nieruchomości (działkę i pawilon) i sam prowadziłem w nim działalność handlową - nie były wykonywane żadne ulepszenia. Od 3 lat wynajmuję nieruchomość, ostatnio od 15 kwietnia 2015 roku. W maju 2016 roku nabywca wpłacił zaliczkę na którą wystawiłem fakturę ze stawka VAT 23%. Przekazanie tej nieruchomości w formie aktu notarialnego zostanie dokonane po zapłacie całej kwoty. Czy ta nieruchomość powinna być zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Dostawa pawilonu handlowego wraz z gruntem, na którym ten budynek jest posadowiony, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w powiązaniu z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług grunt, budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowanie w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • a) wybudowaniu lub

  • b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie natomiast z ust.10a, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  • a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  • b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej dwa lata.

Kluczowe w sprawie jest zatem ustalenie, czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu. W sytuacji opisanej przez Czytelnika, pawilon handlowy był oddany do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków po ich wybudowaniu od roku 1999. Tak więc do dostawy nieruchomości można zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT.

Czytelnik użytkując pawilon handlowy dla celów działalności gospodarczej od roku 1999 spełnia warunki przewidziane dla zwolnienia w art . 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ponieważ dostawa nieruchomości na pewno nastąpi po pierwszym zasiedleniu. Z uwagi na to, że dostawa pawilonu handlowego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, zbycie gruntu, na którym jest on posadowiony również będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Stosownie bowiem do treści art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, a zatem grunty zabudowane, co do zasady, podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynku lub budowli, które się na nich znajdują.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 2 pkt.14, art.43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.