Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

March 1, 2013

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej

0 850

Sprzedaż licytacyjna nieruchomości nabytej w drodze darowizny, która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, będzie sprzedażą majątku osobistego dłużników, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2013 roku nr ITPP2/443-1397/12/AP.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwróciła się Wnioskodawczyni, która będzie dokonywała, w trybie egzekucji komorniczej, dostawy nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne, które zostało nabyte przez dłużników w drodze darowizny. Nieruchomość składa się z:

  • działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz gospodarskimi, które dłużnicy wykorzystywali odpowiednio na cele mieszkaniowe i rolnicze,

  • działek niezabudowanych stanowiących grunty orne, zadrzewione, pastwiska.

Dłużnicy nie figurują w ewidencji osób prowadzących działalność gospodarczą. Według ich oświadczenia - nie prowadzą działalności, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT i nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku, nieruchomość nie była i nie jest środkiem trwałym, nie ponieśli wydatków na jej ulepszenie, nie została wydana do użytkowania (nie była przedmiotem najmu, dzierżawy).

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż opisanej nieruchomości w trybie egzekucji (licytacji) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, aby dana czynność stanowiąca dostawę podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, powinna być wykonywana przez podmiot, który w związku z jej realizacją będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Jednocześnie aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że sprzedawane towary zostały nabyte w celu wykorzystania w działalności gospodarczej, a podatnik miał zamiar dokonywać takie czynności wielokrotnie. Bowiem warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę regulacje prawne w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy uznał, że okoliczności sprawy nie wskazują, aby w związku z dostawą nieruchomości, która ma być przedmiotem sprzedaży w trybie egzekucji, dłużnicy będą występowali w charakterze podatników podatku od towarów i usług, gdyż czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Skoro bowiem nieruchomość ta została nabyta w drodze darowizny i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej (dłużnik nie prowadził takiej działalności, a nieruchomość ani jej część nie była przedmiotem najmu, dzierżawy) jej sprzedaż licytacyjna będzie sprzedażą majątku osobistego dłużników, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.