Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA

March 31, 2015

Opodatkowanie sprzedaży obuwia ochronnego w muzeum

0 960

Na początku roku otworzyliśmy na terenie budynku naszej Gminy muzeum. Zainteresowanie turystów jest znaczne i chcemy wprowadzić dodatkowo płatne nakładki filcowe na obuwie lub jednorazowe (droższe) obuwie materiałowe. Czy taką sprzedaż należy opodatkować VAT czy „zwolnienie” z VAT i czy kasę fiskalną musimy zainstalować po przekroczeniu 20.000 zł przychodów netto ze sprzedaży, czy od razu?

ODPOWIEDŹ

Muzeum jest instytucją kultury, czyli zakładem o charakterze publicznym zajmującym się upowszechnianiem kultury, może być zarówno państwowy jak i samorządowy. Zgodnie z art. 1 ustawy z 21 listopada 1996 roku o muzeach, muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu od podatku podlegają usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Natomiast jak wynika z załącznika nr 3 do ustawy, pod poz. 184 figurują „Usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury - wyłącznie w zakresie wstępu” - bez względu na symbol PKWiU. Z powołanego wyżej przepisu wynika, że stawką podatku obniżoną do wysokości 8% objęte zostały m.in. usługi muzeów, jednakże wyłącznie w zakresie wstępu.

Jak wynika z pytania Czytelnika, muzeum z uwagi na duże zainteresowanie turystów chce wprowadzić dodatkowo płatne nakładki filcowe na obuwie lub jednorazowe obuwie materiałowe.

W celu określenia prawidłowej stawki podatku VAT należy ustalić czy mamy do czynienia z jednym świadczeniem głównym wraz ze świadczeniami pomocniczymi czy odrębnymi czynnościami. Zgodnie z orzecznictwem sądów, jeżeli występuje kilka świadczeń, z których każde mogłoby mieć samodzielny charakter, a jednak z pewnych względów zostają wykonane w sposób „łączny” mówi się wówczas o usługach złożonych albo kompleksowych.

Należy podkreślić, iż koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W świetle jego orzecznictwa, w celu określenia czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia czy podatnik dostarcza nabywcy kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. Ponadto Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako odrębne i niezależne, jednakże jeżeli dwa lub więcej świadczenia są ze sobą tak powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te czynności lub świadczenia stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od towarów i usług.

W przypadku, gdy zakup obuwia ochronnego będzie związany ze wstępem, czyli prawem wejścia do muzeum, mamy bez wątpienia do czynienia z usługą kompleksową. Czynności te są ze sobą ściśle związane i nie mogą bez siebie istnieć. Turysta nie wejdzie do Muzeum, pomimo np. zakupu biletu, gdy nie kupi i nie założy obuwia ochronnego. Tych czynności nie da się wydzielić, a sama czynność sprzedaży butów ochronnych nie istnieje.

Zakup obuwia jest świadczeniem ściśle powiązanym ze wstępem do Muzeum i niemożliwym jest skorzystanie z tej usługi bez zakupu obuwia jak również niemożliwy jest zakup obuwia bez uiszczenia opłaty za wstęp do Muzeum. Zatem, zdaniem Redakcji, opłata pobierana przez muzeum za obuwie ochronne jest traktowana jako opłata dodatkowa do usługi wstępu do muzeum i mimo, iż opłata ta nie została wkalkulowana w cenę biletu wstępu do muzeum, korzysta ona z opodatkowania wg tych samych zasad co bilety wstępu. Zatem podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT, na podstawie poz. 184 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Odnośnie instalacji kasy fiskalnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących limit sprzedaży zwolnionej z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej w 2015 roku wynosi 20 000 złotych i jest jednakowy dla podmiotów kontynuujących oraz rozpoczynających sprzedaż. Jednak, jeżeli muzeum rozpoczęło sprzedaż biletów wstępu dla osób fizycznych w trakcie roku, należy kwotę limitu obliczyć proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży. Należy także pamiętać, że limit dotyczy wyłącznie sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W przypadku przekroczenia limitu obrotu zwolnienie utraci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym Czytelnik przekroczy obrót z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz w/w osób.

Karol Zen