Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

September 2, 2012

Opodatkowanie sprzedaży pługu śnieżnego

0 1041

Nasza Gmina zamierza dokonać sprzedaży pługu śnieżnego prywatnej firmie, która dotychczas była jego najemcą. Czy taka czynność podlega opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, czynność sprzedaży przez gminę pługu śnieżnego podlega opodatkowaniu VAT.  

UZASADNIENIE

Niektóre czynności wykonywane przez gminy podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Powyższe wyłączenie nie będzie miało zastosowania w Państwa przypadku, ponieważ sprzedaż pługu śnieżnego stanowi czynność będącą przedmiotem umowy cywilnoprawnej. A zatem Państwa Gmina będzie podatnikiem VAT z tytułu dokonania tej dostawy.

Z tego samego powodu Państwa Gmina nie może także skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w §13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jest w nim mowa o czynnościach związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W zadanym pytaniu nie precyzujecie Państwo, czy Gmina sprzedaje nowy czy też używany pług, a także w jaki sposób stała się jego właścicielem, co ma istotne znaczenie w podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z powyższego wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Sprzedaż pługu śnieżnego przez Państwa Gminę stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, stosując się do zasad ogólnych, powinni Państwo wystawić z tego tytułu fakturę ze stawką 23% zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT.

Natomiast przypadku gdy:

• nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pługu śnieżnego, oraz

• używali Państwo pług przez okres co najmniej pół roku, sprzedaż ta,

jako sprzedaż towaru używanego, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Proszę przy tym pamiętać, że dokonującym sprzedaży towaru używanego, w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy, jest jedynie taki jego właściciel, który faktycznie go używał, posługiwał się nim, a nie tylko pobierał z tego towaru inne dochody np. tylko go wynajmował. A zatem, rzecz ruchoma może być uznana za towar używany wyłącznie wówczas, gdy przed sprzedażą była używana przez zbywcę co najmniej przez pół roku.

Przedstawione powyżej stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPP4/443-223/12-6/BM z dnia 23 lipca 2012 roku, w której organ podatkowy stwierdził, że “Wnioskodawca ma prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy w związku ze sprzedażą koparko-ładowarki. Bowiem, z uwagi na nabycie ww. środka trwałego w 1989 r. tj. przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jej nabyciem, a koparko-ładowarka była wykorzystywana przez Wnioskodawcę przez okres przekraczający pół roku. Zatem transakcja sprzedaży ww. koparko-ładowarki korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy”.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy