Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

September 20, 2018

Opodatkowanie sprzedaży prepaidowych kart

0 1415

Usługa polegająca na organizowaniu wycieczek wraz z czynnościami towarzyszącymi (zapewnienie zakwaterowania, przelotu, sprzedaż kart) należy uznać za sprzedaż usług turystycznych opodatkowanych według procedury marży.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2018 roku nr 0114-KDIP4.4012.320.2018.1.AKO

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest biurem podróży, którego specjalnością są wycieczki do Japonii. Spółka zajmuje się organizacją wycieczek, rezerwacją biletów lotniczych oraz hoteli, jej oferta obejmuje również sprzedaż pre-paidowych kart, naładowanych na kwotę 1500 jenów oraz na depozyt 500 jenów, służących przede wszystkim do wykorzystania jako bilet w komunikacji miejskiej (autobus, metro) oraz kolejach na terenie Japonii. Wnioskodawca nie jest emitentem ww. kart, nabywa je od innych podmiotów.

Czy sprzedaż prepaidowych kart jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Biorąc pod uwagę treść art. 119 ustawy o VAT oraz znaczenie pojęcia „usługa turystyczna” wynikające z treści art. 307 cyt. Dyrektywy 112, definicji słownikowej tego pojęcia oraz przywołanych publikacji określających pojęcie „usługa turystyczna” należy przyjąć, że dokonywane przez Wnioskodawcę czynności polegające na odsprzedaży nabywanych od podmiotów zewnętrznych kart będą stanowić usługi turystyczne. Przy ich sprzedaży Spółka będzie działać na rzecz nabywcy we własnym imieniu i na własny rachunek. Przede wszystkim Wnioskodawca zajmuje się organizacją wycieczek, rezerwacją biletów lotniczych i hoteli, a także sprzedażą kart. Zatem usługa ta nabiera charakteru złożonej usługi turystycznej. Organizując wycieczkę Wnioskodawca zapewni przelot do Japonii oraz hotele, a także możliwość korzystania z opisanych kart. Zapewnia więc usługi, które zaspokajają potrzeby uczestników wycieczek.

Zatem, skoro czynności Wnioskodawcy polegają na organizowaniu wycieczek wraz z czynnościami towarzyszącymi (zapewnienie zakwaterowania, przelotu, sprzedaż kart), wówczas należy uznać, że odsprzedaż tych usług podlega opodatkowaniu według szczególnej procedury marży, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT, ponieważ usługi te należy zakwalifikować jako usługi turystyki, na które składają się liczne świadczenia.

W konsekwencji, Wnioskodawca w stosunku do realizowanych świadczeń powinien zastosować szczególną procedurę opodatkowania VAT marża zgodnie z art. 119 ustawy o VAT, ponieważ czynności te należy uznać za usługi turystyki.

Podstawa prawna: art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.