Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

September 2, 2012

Opodatkowanie sprzedaży złomu srebrowego

0 1233

Dostawa oczyszczonego złomu srebrowego, wykorzystywanego wcześniej w działalności gospodarczej jako katalizator, podlega opodatkowaniu przez nabywcę.

Wynika to z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 maja 2012 roku nr IPTPP2/443-61/12-9/IR

Sytuacja podatnika

Spółka, będąc producentem żywic klejowych i utwardzaczy stosowanych w przemyśle drzewnym, wykorzystuje w procesie produkcji katalizator srebrowy. Z czasem w trakcie procesu technologicznego katalizator srebrowy ulega zanieczyszczeniu i stopieniu i wymagana jest okresowa jego wymiana i regeneracja (rafinacja). Kierowany do rafinacji wsad Wnioskodawca traktuje jako złom. Proces rafinacji sprowadza się do oczyszczenia złomu i pozyskania zregenerowanego wsadu (kryształki o średnicy 0,2 mm), który zawsze był i jest traktowany jako oczyszczony złom srebrowy.

Spółka otrzymała ofertę kupna złomu srebrowego otrzymanego w wyżej wymieniony sposób. W związku z tym, Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy zrealizowanie wyżej opisanej transakcji, należy traktować jako dostawę złomu w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy prawidłowe jest wystawienie faktury bez naliczonego podatku od towarów i usług z przeniesieniem obowiązku podatkowego na nabywcę.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011 roku podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 roku w takim przypadku usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Z powyższych przepisów wynika, że art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia VAT na podatnika, na rzecz którego jest dokonywana dostawa złomu.

Organ podatkowy wskazał, że mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione są cztery warunki:

• nabywcą złomu jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy,

• dostawcą złomu jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy,

• dostawca złomu nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy (zwolnienia podmiotowego od VAT),

• dostawa złomu nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy (czyli zwolnieniem przewidzianym dla towarów używanych, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego).

W stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2011 roku przepisy nie definiowały pojęcia złomu, a ustawodawca nie odwoływał się do klasyfikacji statystycznych w tym zakresie. Organ podatkowy posłużył się zatem wykładnią historyczną i celowościową cytowanych powyżej przepisów, uznając, że przez złom dla potrzeb stosowania art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy należy rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny i metali nieżelaznych (aluminium, cynk, miedź, ołów), jak również złom metali szlachetnych. Jednocześnie zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego PWN złom stanowią niepotrzebne, zużyte przedmioty metalowe, pojazdy, maszyny lub odpady poprodukcyjne zbierane jako surowiec wtórny.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał zatem, że, w kontekście przedstawionych okoliczności opisany przez Spółkę towar należy uznać za złom o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy i do jego dostawy zastosować metodę opodatkowania dostawy przez nabywcę. Organ podatkowy wskazał również, że od 1 lipca 2011 roku ustawa o podatku od towarów i usług definiuje pojęcie złomu poprzez wprowadzenie załącznika nr 11 do ustawy zawierającego listę towarów uznanych za złom dla potrzeb art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy. Pod pozycją 6 ww. załącznika zostały wymienione „Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal” określone symbolem PKWiU 38.11.58.0

Podstawa prawna: art.17 ust.1 pkt 7, ust.2 i ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.