Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

August 3, 2018

Opodatkowanie sprzedaży zużytego samochodu na złom

0 1985

Nasza firma zamierza sprzedać zużyty samochód na złom  firmie  „X”, która zajmuje się skupem złomu i demontuje zużyte auta. Firma „X” nie kupowała jeszcze zużytego samochodu od innej firmy. Jak należy opodatkować taką transakcję? Samochód ten jest jeszcze zarejestrowany, dopiero po jego sprzedaży do X będziemy go wyrejestrowywać. Czy samochód ten będzie sprzedawany jako złom czy to będzie sprzedaż auta?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Transakcja ta będzie sprzedażą złomu i należy ją opodatkować na zasadzie odwrotnego obciążenia. Oznacza to, że firma X będzie zobowiązana do rozliczenia VAT.

UZASADNIENIE

Sprzedaż zużytego samochodu na złom w opisanej sytuacji podlega opodatkowaniu na zasadzie tzw. odwrotnego obciążenia, o czym stanowi art.17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego treścią, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z poz. 29 załącznika nr 11 do ustawy o VAT, do towarów objętych odwrotnym obciążeniem kwalifikuje się wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające.

Na potrzeby stosowania tego przepisu, celem identyfikacji danej czynności ustawodawca odwołał się do klasyfikacji statystycznych. Co oznacza, że mechanizm odwrotnego obciążenia znajdzie zastosowanie dla towarów, które mieszczą się w odpowiednich grupowaniach PKWiU zawartych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Pod pozycją 29 tego załącznika wymieniono: „Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające” o symbolu PKWiU 38.11.49.0. Zgodnie z PKWiU w grupowaniu tym znajdują się zużyte samochody, komputery, telewizory i inne urządzenia przeznaczone do złomowania m.in. zużyte urządzenia stosowane w gospodarstwach domowych. W konsekwencji, jeżeli dany samochód (sklasyfikowany w grupowaniu PKWiU 38.11.49.0) zostanie sprzedany z przeznaczeniem do złomowania, znajdzie do niego zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia i to nabywca musi z tego tytułu rozliczyć podatek VAT (oczywiście pod warunkiem że zarówno sprzedawcą jak i nabywcą jest podatnik).

Przypomnijmy - mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że podatek należny rozlicza nie sprzedawca, a nabywca danego towaru. Państwa firma jako sprzedawca wystawia fakturę i nie wpisuje do niej ani stawki, ani kwoty podatku. W takiej fakturze należy umieścić tylko obowiązkowo słowa „odwrotne obciążenie” (art.106e ust. 1 pkt 18 i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Otrzymaną od nabywcy kwotę netto z tytułu sprzedaży samochodu na złom należy wykazać w poz. 31 deklaracji VAT-7. Dodatkowo są Państwo zobowiązani złożyć druk VAT-27, w którym informuje się urząd skarbowy o danych nabywcy (jego nazwie i NIP) i wartości sprzedaży towarów objętych odwrotnym obciążeniem.

Nabywca samochodów przeznaczonych na złom musi w deklaracji VAT-7 wypełnić zarówno poz. 34 (kwota netto ich nabycia), jak i poz. 35 (podatek należny).

Do firmy X należy dostarczyć m.in. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, tablice rejestracyjne, umowę kupna. Po zdaniu samochodu firma demontująca wydaje stosowne zaświadczenie, z którym należy udać się do urzędu komunikacji w celu jego wyrejestrowania.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, należy wykazać w pozycji 31 wartość netto - wypełnia dostawca; w poz. 34 wartosć netto i 35 podatek należny - wypełnia nabywca. Należy także złożyć druk VAT-27.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.17 ust.1 pkt 7, art. 106e ust. 1 pkt 18 i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.