Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

February 1, 2013

Opodatkowanie środków trwałych przy likwidacji działalności

0 996

Czy przy likwidacji działalności powinnam rozliczyć VAT od środków trwałych?

ODPOWIEDŹ

Tak, opodatkowaniu VAT przy likwidacji działalności gospodarczej podlegają towary, w tym również środki trwałe, które nie były przedmiotem dostawy, jeżeli w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14 ust.1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

• rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

• zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art.96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego,

• jeżeli w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak rozumiem, Pani wątpliwość budzi to, czy przy likwidacji działalności opodatkowaniu VAT podlegają również środki trwałe.

Ustawodawca w cytowanym art.14 wskazuje, iż przedmiotem opodatkowania są zarówno towary wytworzone przez podatnika jak i towary przez niego nabyte, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Zauważyć należy, iż w przepisie tym nie mówi się o towarach nabytych w celu dostawy, aby można było wykluczyć z opodatkowania towary, które służyły prowadzonej działalności i które nie zostały nabyte w celu dalszej ich odsprzedaży. Za takim rozumowaniem przemawia również treść art.91 ust.4 ustawy o VAT, w którym mówi się o opodatkowaniu środków trwałych zgodnie z cytowanym art.14. Zatem nie ma podstawy do wyłączenia z opodatkowania w przypadku likwidacji działalności gospodarczej środków trwałych.

Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów ustalona zgodnie z art.29 ust.10 ustawy, tj. cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Oznacza to, że w omawianej sytuacji podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest realna wartość towaru jaką moglibyśmy uzyskać przy jego sprzedaży w dniu likwidacji działalności, a zatem uwzględniająca stopień jego zużycia, wiek, wartość, przydatność technologiczną itp.

Moim zdaniem korzystniejsza jest w takiej sytuacji wyprzedaż środków trwałych przed likwidacją działalności gospodarczej (dotyczy to głównie tych składników majątku, których na cele prywatne nie wykorzystamy), bowiem ciężar ekonomiczny podatku VAT będzie ponosił wówczas nabywca.

W przypadku natomiast środków trwałych, które chcemy wykorzystać na cele prywatne, pamiętać należy, iż przekazanie takie zgodnie z art.7 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT jest traktowane na równi ze sprzedażą. Podstawa opodatkowania jest wówczas, analogicznie jak w przypadku konieczności wykazania w remanencie likwidacyjnym, określana w oparciu o art.29 ust.10 ustawy o VAT, a okresem w którym należy rozliczyć taką czynność jest okres, w którym dokonano przekazania (art.19 ust.16 ustawy o VAT).

Katarzyna Domińska