Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 3, 2017

Opodatkowanie stawką 0% otrzymanej zaliczki na eksport towarów

0 1136

Mając do czynienia z eksportem towarów o specyficznym charakterze można zastosować stawkę 0% w odniesieniu do zaliczek, gdy eksport towaru nastąpi po upływie dwóch miesięcy od końca miesiąca, w którym zaliczka została otrzymana bez korygowania deklaracji poprzez zastosowanie krajowej stawki VAT odpowiedniej dla danego towaru.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 września 2017 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.203.2017.2.IK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest producentem maszyn specjalnych. Maszyny te są konstrukcjami prototypowymi i unikatowymi realizowanymi pod konkretne wytyczne klienta. Towar taki nie jest dostępny na rynku i wymaga wyprodukowania od podstaw. Wnioskodawca w I fazie przygotowuje projekt na podstawie wytycznych klienta. W II fazie produkuje maszynę, a czas trwania produkcji może wynieść nawet 20 tygodni. III faza to testy i odbiór wstępny. Ostatnia faza IV to dostawa i uruchomienie.

Już na etapie I fazy czyli projektowania Wnioskodawca otrzymuje pierwszą zaliczkę na poczet całego zamówienia. Natomiast wywóz towaru maszyny specjalnej nastąpi w terminie sześciu miesięcy od daty zamówienia.

Mając na uwadze powyższy proces produkcji maszyny specjalistycznej, czy zgodnie z art. 41 ust. 9a i 9b mając do czynienia z eksportem towaru o specyficznym charakterze należy zastosować stawkę 0% w odniesieniu do zaliczek, gdy eksport towaru nastąpi po upływie dwóch miesięcy od końca miesiąca, w którym zaliczka została otrzymana, czy należy dokonać korekty deklaracji, w której wykazano zaliczkę poprzez zastosowanie krajowej stawki VAT odpowiedniej dla danego towaru.

Stanowisko Dyrektora

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. Jedną z czynności, która korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług jest eksport towarów. W myśl przepisu art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 6 ustawy).

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy).

Stosownie do art. 41 ust. 8 ustawy, przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. W myśl art. 41 ust. 9 ustawy, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument. Na podstawie art. 41 ust. 9a ustawy, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.

Przepis ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów (art. 41 ust. 9b ustawy).

Biorąc pod uwagę opis zawarty we wniosku oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że w sytuacji gdy wywóz przedmiotu eksportu, na poczet którego Wnioskodawca otrzymał zaliczkę, nastąpi w terminie późniejszym niż określony w art. 41 ust. 9a ustawy znajdzie zastosowania norma zawarta w art. 41 ust. 9b ustawy. Fakt ten, co wynika z opisu sprawy, jest uzasadniony specyfiką realizacji dostawy (ze względu na indywidualny charakter maszyn dostarczanych przez Wnioskodawcę, ich wysoki stopień skomplikowania oraz przede wszystkim możliwość dostawy oraz konieczność ich zamontowania w docelowej lokalizacji po dokonaniu dostawy, ze względu na możliwość jej uszkodzenia).

W związku z powyższym bezzasadne będzie korygowanie deklaracji poprzez zastosowanie krajowej stawki VAT odpowiedniej dla danego towaru dla czynności dostawy przedmiotowej maszyny.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 9a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.