Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

March 30, 2011

Opodatkowanie świadczeń przyznanych pracownikom na podnoszenie kwalifi kacji zawodowych

0 882

Przychód pracownika z opłacanych przez pracodawcę kursów językowych, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, jeżeli posługiwanie się językiem obcym jest niezbędne w pracy.

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011 roku (nr IPPB4/415-826/10-4/JK).

Sytuacja Podatnika

Działalność gospodarcza Podatnika wiąże się z koniecznością utrzymywania stałych kontaktów handlowych z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium RP, uczestniczenia w międzynarodowych targach handlowych. Dwóch, z trzech członków Zarządu Spółki nie jest obywatelami polskimi i nie włada językiem polskim. Uwzględniając powyższe, pracownicy Wnioskodawcy są zobowiązani do stałego podnoszenia swych kwalifikacji zawodowych poprzez systematyczne szkolenia w zakresie posługiwania się językiem angielskim, który jest językiem uniwersalnym w zakresie kontaktów z klientami zagranicznymi oraz francuskim i rosyjskim niezbędnym do utrzymania kontaktów handlowych oraz z innymi pracownikami grupy kapitałowej, członkami Zarządu Spółki. Wnioskodawca posiada podpisaną umowę z podmiotem obcym, który w wyznaczonym przez siebie miejscu, będzie dokonywał okresowych szkoleń pracowników w zakresie doskonalenia umiejętności posługiwania się językami obcymi. Szkolenia będą odbywać się poza godzinami pracy pracowników zatrudnionych w działach: handlu, finansów, kontroli jakości itp., to jest dla wszystkich tych, którzy w ramach swych obowiązków stykają się z obiektywną koniecznością posługiwania się językami obcymi. Spółka nie zawierała z pracownikami umów dotyczących wyrażenia zgody na udział pracowników w kursie językowym. Dodać należy, iż Spółka zobowiązuje wyżej wymienionych pracowników do uczestniczenia w szkoleniach na podstawie indywidualnych skierowań, wydawanym pracownikom i włączanych do ich akt osobowych. Skierowania były wydawane pracownikom jako polecenia służbowe zobowiązujące do uczestniczenia w zajęciach.

Podatnik uważa, iż sfinansowanie takich szkoleń będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego ze względu na fakt, że szkolenia będą przeprowadzane na podstawie indywidualnych skierowań oraz umiejętność władania językiem obcym jest umiejętnością konieczną dla pracownika.

Decyzja i uzasadnienie Izby Skarbowej

Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że w przedmiotowej sprawie po stronie pracowników powstanie przychód podatkowy ze stosunku pracy jednak korzystający ze zwolnienia. Fragment uzasadnienia:

„ … w mysl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednoznacznie wynika, że do przychodów pracownika zalicza się wszystkie otrzymywane przez niego świadczenia, wynikające z zawartej umowy bądź mające związek z wykonywaniem przez niego pracy.

… Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie korzysta ze zwolnienia. Ponadto pracodawca może mu przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 Kodeksu pracy), które w takich okolicznościach korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.