Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

September 30, 2013

Opodatkowanie towarów zaimportowanych w innym kraju Unii Europejskiej

0 971

Dokonałem importu towaru z USA. Towar dotarł do Holandii, tam został oclony przez występującą jako nasz przedstawiciel podatkowy firmę transportową i dopuszczony od obrotu w Unii Europejskiej. Z Holandii towar przyjechał do Polski na fakturze wystawionej przez dostawcę ze Stanów Zjednoczonych. Znam holenderski numer VAT firmy transportowej, która była naszym przedstawicielem podatkowym. Czy powinienem rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, skoro wystawca faktury nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Unii Europejskiej?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z brzmieniem art.2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), obowiązującym od 1 kwietnia 2013 roku, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Natomiast z zapisów art.5 ust.1 pkt.3 UPTiU wynika, że opodatkowaniu VAT w Polsce podlega tylko taki import towarów, który został dokonany na terytorium naszego kraju. Ustawodawca w art.26a UPTiU określił, że miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. W przypadku gdy towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej jedną z następujących procedur lub przeznaczeń celnych:

1) procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,

2) procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,

3) procedurą składu celnego,

4) procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,

5) przeznaczeniem – wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego

- wówczas miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom i przeznaczeniom

Z treści pytania wiadomo, że odprawa celna towarów z USA (a tym samym ich dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej) miała miejsce w Holandii. Z przytoczonych powyżej unormowań art.5 ust.1 pkt.3 w powiązaniu z art.26 ust.1 UPTiU wynika, że import towarów z USA podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w Holandii.

Domyślam się, że przepisy podatkowe w Holandii, podobnie jak zapisy art.18d UPTiU, dopuszczają możliwość ustanowienia przedstawiciela podatkowego, który może na rzecz Państwa firmy dokonać wszystkich niezbędnych formalności związanych z rozliczeniem podatkowym z tytułu zaimportowanych przez Państwa towarów od kontrahenta z USA. Możliwość ustanowienia przedstawiciela podatkowego zwalnia Państwa z obowiązku rejestrowania się jako podatnika VAT w Holandii. Z treści pytania wynika, że to firma transportowa, zarejestrowana na potrzeby VAT w Holandii dopełniła wszelkich formalności związanych z dopuszczeniem zaimportowanego towaru do obrotu, co oznacza, że musieli jej Państwo powierzyć obowiązki przedstawiciela podatkowego.

Powstaje więc pytanie, jak powinni Państwo potraktować dostawę towarów z Holandii do Polski? Czy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Z treści art.11 ust.1 UPTiU wynika, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. W związku z tym, że w Państwa sytuacji dochodzi do przemieszczenia zaimportowanych przez Państwa towarów z terytorium Holandii do Polski, zgodnie z powołanym powyżej przepisem, należy tę transakcję traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Do transakcji WNT powinni Państwo posłużyć się holenderskim numerem NIP firmy transportowej występującej w charakterze przedstawiciela podatkowego.

Ważnym aspektem pojawiającym się w zaprezentowanej przez Państwa sytuacji jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z treścią art.20 ust.5 UPTiU, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z tym, że w Państwa sytuacji faktura pochodzi od kontrahenta z kraju trzeciego (USA), natomiast transakcja WNT nie jest potwierdzona fakturą, należy przyjąć, że obowiązek podatkowy powstanie 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano przemieszczenia towaru z Holandii do Państwa firmy. Zgodnie z art. 31 ust. 1 UPTiU, podstawę opodatkowania stanowi wartość dostawy przeliczona na złote po kursie średnim NBP ogłoszonym na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Dorota Mróz

Biegły Rewident