Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , TRANSPORT

July 31, 2013

Opodatkowanie transportu importowanych towarów

0 1334

Importowaliśmy towar z Chin (transport lotniczy), dostaliśmy fakturę za towar, dokonaliśmy odprawy, przy odprawie do podstawy opodatkowania doliczono koszty transportu według oświadczenia. Po dwóch miesiącach otrzymaliśmy od Chińczyków fakturę za usługę transportową. Jak teraz rozliczyć w VAT tę fakturę, czy będzie to import usług, a jeżeli tak to czy w całości czy tylko w części stanowiącej różnicę pomiędzy fakturą od Chińczyków a kosztami transportu z SAD? I jaką stawkę podatku powinniśmy zastosować: 0 czy 23 %?

ODPOWIEDŹ

Podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Podstawa opodatkowania obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Elementy, o których mowa powyżej, wlicza się do podstawy opodatkowania, również gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu. Do podstawy opodatkowania dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów (art.29 ust.13-16 ustawy o podatku od towarów i usług).

Z art.41 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 roku ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny wynika, że za wartość celną przywożonych towarów należy przyjąć ich wartość transakcyjną, czyli cenę faktycznie zapłaconą lub należną za towary, wówczas gdy zostały one sprzedane w celu wywozu na wspólnotowy obszar celny.

Warunki dostawy Incoterms określają kto i na jakich odcinkach organizuje transport towaru (eksporter, czy importer) oraz kto i na jakich zasadach pokrywa koszty związane z transportem. W sytuacji, gdy eksporter obciąża importera kosztami transportu, na fakturze powinien podać informację jaka jest wartość koszów transportu w całej wartości faktury z uwzględnieniem podziału kosztu transportu na odcinek krajowy i zagraniczny. Jeśli koszt transportu nie zostanie podany na fakturze, wówczas przy odprawie celnej towaru wymagane jest oświadczenia eksportera o przewidywanych kosztach transportu, co miało miejsce w sytuacji opisanej przez Czytelnika.

Fakturę za usługę transportową otrzymaliście Państwo odrębnie od faktury dokumentującej zakup towaru z Chin, stąd też pytanie, czy w takiej sytuacji powinni Państwo rozpoznać import usługi transportowej?

Zgodnie z art. 29 ust.17 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem przypadku gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru. Z treści pytania wiadomo, że poniesione przez Państwa koszty transportu nie były doliczone do faktury dokumentującej zakup towaru, ponieważ usługa transportowa została zafakturowana przez eksportera po dokonianiu odprawy towarów. W tej sytuacji są państwo zobowiązani do rozpoznania i opodatkowania importu usługi transportowej od wartości całej faktury dokumentującej tę usługę.

Nabyta przez Państwa usługa transportu spełnia definicję transportu międzynarodowego określoną w art.83 ust.3 pkt 1 lit.b UPTiU, ponieważ transport odbywa się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę VAT 0%, pod warunkiem posiadania przez podatnika stosownych dokumentów poświadczających wykonanie tych usług. Zgodnie z art.83 ust.5 UPTiU dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów importowanych są:

1) list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),

2) dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Ponieważ w Państwa przypadku wartość kosztów transportu doliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów jest niższa, niż wynika to z otrzymanej w terminie późniejszym faktury, to oczywistym jest fakt, że nie można zastosować stawki VAT w wysokości 0% do całej faktury za usługę transportową.

W mojej ocenie import usługi transportowej należałoby opodatkować w sposób następujący:

  • stawką 0% w części odpowiadającej kosztom przyjętym do dokumentu SAD,

  • stawką 23% w pozostałej kwocie.

Podobne stanowisko w sprawie opodatkowania importu usług transportu międzynarodowego, zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 sierpnia 2010 roku, sygnatura IPPP3/443-475/10-2/MPe.

Dorota Mróz

Biegły Rewident