Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

April 30, 2012

Opodatkowanie transportu towarów przy transakcji eksportu

0 2190

W sytuacji, gdy podatnik dokonuje fakturowania eksportu towarów wraz z kosztami transportu w taki sposób, że wystawia wcześniej oddzielną fakturę dokumentującą dostawę towarów oraz później oddzielną na koszty transportu związane bezpośrednio z tą dostawą, traktuje transakcje jako całość i opodatkowuje stawką VAT 0%.

 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2012 roku nr ILPP4/443-827/11-4/EWW.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej poza sprzedażą krajową, dokonuje również eksportu towarów. Na podstawie uzgodnionych z kontrahentami warunków dostaw, dokonując sprzedaży eksportowej organizuje on transport do magazynu danego odbiorcy (poza terytorium Wspólnoty), a następnie obciąża ich kosztami transportu.

Fakturowanie dostaw towarów eksportowych wraz z kosztami transportu odbywa się w taki sposób, że Spółka wystawia oddzielną fakturę dokumentującą dostawę towarów w ramach eksportu towarów oraz oddzielną fakturę na koszty transportu związane bezpośrednio z tą dostawą, jednakże faktura dokumentująca eksport towarów jest wystawiona wcześniej, aniżeli faktura obciążająca kosztami transportu związanymi bezpośrednio z odstawą eksportową.

Spółka nie prowadzi działalności w zakresie świadczenia usług transportowych. W związku z powyższym Spółka zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej o potwierdzenie, czy prawidłowo kwalifikuje transakcję dostawy towarów oraz obciążenie kontrahenta kosztami transportu, traktując całość transakcji jako eksport towarów opodatkowany stawką podatku VAT 0% w sytuacji, gdy koszty transportu są wykazywane w odrębnej fakturze, jednakże faktura dokumentująca dostawę eksportową jest wystawiana wcześniej, aniżeli faktura obciążająca kosztami transportu związanymi bezpośrednio z tą dostawą.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W ramach zawieranej umowy jej strony mogą uzgodnić, iż wartości poszczególnych elementów związanych z daną dostawą towarów (dostawa towarów i koszty transportu) wykazywane będą na dwóch różnych fakturach. Jeżeli z umowy wynika, że są one ze sobą bezpośrednio związane, to bez znaczenia dla sposobu opodatkowania tego świadczenia pozostawać będzie fakt, że wartość kosztów dodatkowych (kosztów transportu) będzie ujmowana na osobnej fakturze, wystawionej w terminie późniejszym niż faktura dokumentująca sprzedaż towarów.

Przedmiotowe świadczenie złożone może być wykazywane na dwóch odrębnych fakturach VAT wystawionych w różnych dniach. Jednakże z zawartych umów musi jednoznacznie wynikać, iż ustalona cena (należna od odbiorcy) jest ceną za dokonaną dostawę, w skład której wchodzi usługa transportowa. Pomimo wykazania tego świadczenia w dwóch różnych fakturach, podstawą opodatkowania będzie suma kwot wykazanych przez sprzedawcę na tych fakturach wystawionych za eksport towarów i usługę transportową.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie, do kosztu transportu towarów będącego integralną częścią eksportu towarów, podatnik powinien zastosować stawkę podatku w takiej samej wysokości jak do świadczenia zasadniczego. Tym samym, jeżeli spełnione zostaną warunki wynikające z art. 41 ustawy o VAT, uprawniające do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, wówczas, wyszczególniony na odrębnej fakturze koszt transportu również winien być opodatkowany stawką podatku w wysokości 0%.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6 i pkt 8, art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 15, art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 4, ust. 6, ust. 7, ust. 8 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.