Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

May 29, 2012

Opodatkowanie usług budowlanych świadczonych poza terytorium Polski

0 970

Prowadzę firmę budowlaną i zamierzam świadczyć usługi budowlane na terytorium Szwecji jako podwykonawca szwedzkiej firmy budowlanej. W skład świadczenia wchodzą również materiały. Jak powinienem rozliczyć to świadczenie?

ODPOWIEDŹ

Z zadanego pytania nie wynika to wprost, ale przyjmuję, że mamy do czynienia z sytuacją, gdzie polski podatnik przewozi materiały z Polski do Szwecji i wykorzystuje je wykonując usługi budowlane na rzecz szwedzkiego podatnika. W cenie świadczonych usług budowlanych, poza robocizną, ujęte są również koszty zużytych materiałów.

Zgodnie z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia tychże nieruchomości. Do grupy usług związanych z nieruchomościami zaliczają się między innymi usługi budowlane, stąd też wykonywane przez Pana usługi będą opodatkowane w Szwecji.

Powstaje pytanie, kto powinien rozliczyć podatek od takiej usługi w sytuacji, gdy jest ona wykonywana na rzecz szwedzkiej firmy (podatnika)?

Przy założeniu, że polski usługodawca nie będzie zarejestrowany na potrzeby VAT w Szwecji, obowiązek rozliczenia podatku będzie ciążył na odbiorcy usług na zasadzie reverse charge. Usługi te należy wówczas uznać za niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce i udokumentować je fakturami uproszczonymi ( bez stawki VAT lub ze stawką NP) oraz wykazać je w pozycji 21 deklaracji VAT-7.

Jeśli zaś Pana firma zarejestruje się na VAT w Szwecji, wówczas to ona będzie zobligowana do rozliczenia podatku od wykonanych usług. W takiej sytuacji będzie musiała wystawić faktury posługując się szwedzkim numerem NIP i opodatkować swoje usługi zgodnie ze stawką VAT obowiązującą w Szwecji. W tym przypadku usług tych nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7.

Kolejna kwestia dotyczy przemieszczenia materiałów budowlanych z Polski do Szwecji, w celu wykorzystywania ich przy wykonywaniu usług budowlanych. W związku z tym przemieszczaniem, zgodnie z art. 13 ust. 3 UPTiU dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się przemieszczenie przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Przy założeniu, że Pańska firma nie będzie zarejestrowana w Szwecji jako podatnik unijny, dostawy materiałów nie będą mogły skorzystać z opodatkowania obniżoną 0% stawką podatku VAT. Warunkiem opodatkowania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stawką 0% jest między innymi posiadanie przez podatnika dokonującego ich przemieszczenia właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadanego mu przez kraj członkowski, do którego towary te są przemieszczane (art.42 ust.1 pkt.1 UPTiU). Założenie, że Pana firma nie będzie posiadała szwedzkiego numeru identyfikacji podatkowej, przesądza to o tym, że przemieszczenie towarów w ramach transakcji WDT nie będzie mogło skorzystać z opodatkowania stawką 0% i trzeba będzie je opodatkować 23% stawką podatku VAT oraz wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycji 29 i 30 jako sprzedaż krajową.

Może się jednak okazać, że obowiązujące w Szwecji przepisy w zakresie podatku od wartości dodanej zobligują Pana do rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku przemieszczenia towarów do Szwecji, a co za tym idzie, będzie Pan zmuszony zarejestrować się tam jako podatnik VAT. W tym wariancie, przy założeniu, że zarejestruje się Pan w Szwecji jako podatnik unijny, będzie można przemieszczenie materiałów uznać za WDT w Polsce i opodatkować 0% stawką VAT. W Szwecji z kolei transakcja ta będzie stanowiła WNT, od którego należy rozliczyć podatek na zasadzie reverse charge.

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25 sierpnia 2009 roku, sygnatura IBPP3/443-462/09/KO.

Dorota Mróz

Biegły Rewident