Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

January 2, 2012

Opodatkowanie usług odsprzedaży miejsc hotelowych na EURO 2012

0 1054

Świadczone przez zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii spółkę usługi odsprzedaży miejsc w hotelach w Polsce podlegają opodatkowaniu stawką VAT 8% na terytorium naszego kraju. Spółka świadcząca te usługi jest zobowiązana do rejestracji i rozliczania podatku w Polsce. Nie przysługuje jej jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług hotelowych.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-756/11-4/JK z 12 września 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Spółka zarejestrowana w Wielkiej Brytanii w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012, zamierza podjąć określone działania biznesowe w Polsce. Spółka negocjuje obecnie z polskimi hotelami warunki nabywania miejsc noclegowych w okresie organizacji Euro 2012 w Polsce. W wyniku tych działań Spółka nabędzie od polskich hotelarzy miejsca noclegowe na czas mistrzostw. Kolejnym działaniem będzie odsprzedaż tych miejsc hotelowych kilku wybranym klientom, którzy dalej będą odsprzedawać miejsca noclegowe innym podmiotom: korporacjom, spółkom, przedsiębiorcom oraz klientom indywidualnym.

W związku z planowanymi transakcjami sprzedaż może mieć miejsce na rzecz następujących podmiotów:

  • korporacji, osób prawnych, przedsiębiorców, którzy będą odsprzedawać nabyte od Spółki usługi zakwaterowania kolejnym podmiotom, którymi mogą być zarówno przedsiębiorcy jak i podmioty indywidualne,

  • korporacji, osób prawnych, przedsiębiorców, którzy we własnym zakresie będą „konsumować” usługę zakwaterowania,

  • podmiotów indywidualnych, osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • Czy Spółka powinna się w Polsce zarejestrować na VAT, bowiem sprzedaż usługi hotelowej w Polsce na rzecz większości jej klientów - przedsiębiorców, osób prawnych, korporacji będzie miało miejsce świadczenia w Polsce?

  • Czy w przypadku sprzedaży usługi na rzecz klienta indywidualnego - osoby fizycznej miejsce świadczenia będzie w miejscu siedziby Spółki?

  • Czy nabycie i sprzedaż miejsc hotelowych na Euro 2012 w opisanych okolicznościach rozliczać zgodnie z ogólnymi zasadami opodatkowania VAT czy też zastosowanie znajdzie zasada procedury szczególnej dla usług turystyki?

  • Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach VAT, które otrzyma od polskich hoteli?

  • Czy Spółka będzie miała prawo do zastosowania stawki 8% dla sprzedaży usług klientom korporacyjnym, osobom prawnym i innym przedsiębiorcom, a stawki 23% dla sprzedaży indywidualnym osobom fizycznym, w stosunku do której zastosowanie znajdzie procedura szczególna VAT marża?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy wyraził opinię, że przy określaniu miejsca świadczenia usług odsprzedaży miejsc hotelowych należy powołać się na przepis szczególny art.28e ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem, skoro w opisanych transakcjach nieruchomości, czyli hotele są położone na terytorium kraju, to przedmiotowe usługi będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego, dla jakiego podmiotu będą wykonywane.

Spółka przy fakturowaniu odsprzedaży miejsc noclegowych - usługi hotelowej, bez względu na czyją rzecz będzie dokonywała niniejszej odsprzedaży, będzie zobowiązana do naliczenia podatku od towarów i usług, wg stawki właściwej obowiązującej na terytorium kraju.

W wydanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż Spółka błędnie utożsamia odsprzedaż przedmiotowych miejsc noclegowych na rzecz klientów indywidualnych z usługami turystyki opodatkowanymi według procedury przewidzianej w art. 119 ustawy, tj. VAT marża. W sytuacji braku legalnej definicji „usług turystyki” w ustawie o podatku od towarów i usług a także braku odesłań do definicji zawartych w innych aktach normatywnych, organ podatkowy powołał się na definicje słownikowe tego pojęcia, dochodząc do wniosku, że „usługa turystyki to kompleksowa usługa świadczona na rzecz turysty, która obejmuje swym zakresem cząstkowe usługi, bez których dana impreza turystyczna nie mogłaby się odbyć”.

Zdaniem organu podatkowego, świadczona przez Spółkę usługa, ograniczająca się jedynie do zakupu i odsprzedaży miejsca noclegowego, nie może zostać uznana za usługę turystyki. Będzie więc ona podlegać opodatkowaniu jako usługa hotelowa. Spółka, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, będzie dokonywała czynności podlegających opodatkowaniu w Polsce, tj. będzie świadczyć usługi hotelowe, które jak wyżej wskazano będą, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, opodatkowane w Polsce. Dyrektor Izby Skarbowej uznał zatem, że Spółka będzie podlegać obowiązkowi rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT UE w Polsce, bowiem będzie dokonywać czynności podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju a tym samym zobowiązana będzie, jak każdy czynny podatnik podatku VAT w Polsce również do składania deklaracji podatkowej za kolejne okresy rozliczeniowe.

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące właściwej stawki podatku w przypadku opodatkowania usług odsprzedaży miejsc hotelowych organ podatkowy powołał się na załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierający wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, gdzie pod pozycją 163 mieszczą się „usługi związane z zakwaterowaniem” (PKWiU 55). Z treści przepisów ustawy o VAT nie wynika, aby zastosowanie preferencyjnej stawki podatku było uzależnione od tego czy podmiotem gospodarczym świadczącym dany rodzaj usług jest hotel. W przedmiotowym przypadku Spółka, dokonując we własnym imieniu zakupu oraz dalszej odsprzedaży miejsc noclegowych – usługi hotelowej świadczonej na rzecz jej klientów, traktowana jest jako sprzedawca usługi hotelowej. Organ podatkowy stanął zatem na stanowisku, iż świadczone przez Spółkę usługi, o ile będą mieściły się w grupowaniu PKWiU 55, będą opodatkowane stawką VAT 8%.

Organ podatkowy odmówił jednak Spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usług hotelowych od polskich hotelarzy, powołując się na art. 88 ust. 1 pkt 4 lit.b ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Podstawa prawna: art.28e, art.88 ust.1 pkt 4 lit.b, art.41 ust.2 w powiązaniu z art.146a oraz art.119 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

AKTUALNY STAN PRAWNY

W stosunku do stanu prawnego obowiązującego w dniu 02-01-2012, odpowiedź udzielona w tej interpretacji w dalszym ciągu jest aktualna.

Przywoływana w interpretacji indywidualnej treść przepisów Ustawy o VAT, tj. art.28e, art.88 ust.1 pkt 4 lit. b, art.41 ust.2 w powiązaniu z art.146a oraz art.119nie uległ zmianie. Refaktura dotycząca miejsca hotelowego w Polsce będzie opodatkowana ze stawką 8%. Jednak zgodnie z art. 88 ustawy VAT spółka nie będzie miała prawa do odliczenia VAT z faktury za usługę noclegową.