Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

September 2, 2013

Opodatkowanie usług opiekuna sal komputerowych

0 857

Usługi opiekuna sal komputerowych będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 15 maja 2013 roku nr ITPP1/443-161/13/TS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który złożył ofertę w ogłoszonym przez Gminę przetargu na wykonanie usługi pn. „Opiekun sal komputerowych”. Przedmiotowa usługa obejmuje swoim zakresem: dozór nad prawidłowym i prawnym użytkowaniem komputerów, naukę i pomoc dzieciom przy nabywaniu umiejętności sprawnego korzystania z komputera, oraz zasobów wiedzy zawartych w internecie. Opiekun jest obecny przez cały czas, w którym dzieci korzystają z sal komputerowych. Projekt finansowany jest ze środków UE. Powyższe usługi Podatnik sklasyfikował jako usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 85.59). Jednocześnie wskazał, iż nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Wątpliwości Podatnika dotyczą stawki podatku VAT dla powyższych usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów w pierwszej kolejności organ podatkowy stwierdził, iż opisana we wniosku usługa nie podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem w załączniku nr 3 do ww. ustawy nie zostały wymienione usługi o symbolu statystycznym PKWiU 85.59.

Jednocześnie organ podatkowy zauważył, iż z wniosku wynika, że powyższe usługi wykazują związek z kształceniem uczniów szkół podstawowych.

Rozpatrując zatem możliwość zastosowania względem tych usług zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy organ podatkowy wskazał, iż wykonując usługę opiekuna sal komputerowych, z których korzystają dzieci szkół podstawowych, Podatnik nie występuje jako jednostka objęta systemem oświaty, ani inny z podmiotów wymienionych w tym przepisie. To skutkuje uznaniem, iż nie ma on prawa do zastosowania zwolnienia na tej podstawie.

Natomiast dla zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, istotne jest z kolei uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inną niż wymienione w pkt 26, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu.

Zatem kierując się wskazówkami rozporządzenia Rady UE, zawierającymi definicję kształcenia zawodowego, organ podatkowy stwierdził, iż kształcenie zawodowe jest procesem mającym na celu nauczenie, przekazanie wiedzy z określonej dziedziny, które ma posłużyć zdobyciu bądź uaktualnieniu wiedzy zawodowej.

Mając na względzie powyższą definicję, wykonywanych przez Podatnika czynności nie można uznać za nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem oraz nauczanie mające na celu uzyskanie, bądź uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. O braku zawodowego charakteru przedmiotowych czynności świadczy krąg osób, do których są adresowane, tj. uczniowie szkół podstawowych. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż z uwagi na wiek, nie funkcjonują oni na rynku pracy, nie wykonują zawodów, zatem nie można mówić w tym przypadku o zdobywaniu wiedzy do celów zawodowych.

Stąd też przedmiotowych usług nie można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia pozostaje w tym przypadku fakt finansowania projektu ze środków UE.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż usługa opiekuna sal komputerowych nie może zostać zakwalifikowana jako usługa zwolniona od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy. Zatem przedmiotowe usługi należy opodatkować, stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawką podatku w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.