Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 4, 2017

Opodatkowanie usług organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży

0 1024

Usługi organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży wraz z dostawą towarów i usług ściśle z nimi związanymi tj. wyżywienie, przewóz, zakwaterowanie nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 czerwca 2017 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.81.2017.2.IŻ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty na podstawie art. 92 ust. 1 pkt 2 oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży Dz.U. z dnia 5 kwietnia 2016 r. poz. 452.

Wnioskodawca jest wpisany do rejestru organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez MEN i świadczy usługi turystyczne polegające na organizacji kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży. Na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży przez Wnioskodawcę składają się usługi takie jak: transport, nocleg, wyżywienie, opieka pedagogiczna, program edukacyjno-turystyczny, ubezpieczenie. Usługą podstawową jest organizacja wypoczynku natomiast usługi ściśle związane z usługą podstawową to: transport, wyżywienie, ubezpieczenie.

Czy usługi organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży wraz z dostawą towarów i usług ściśle z nimi związanymi (wyżywienie, przewóz, zakwaterowanie) wykonywanymi zgodnie z ustawą o systemie oświaty mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT?

Stanowisko Dyrektora

Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy VAT dotyczy zasadniczo usług opieki nad dziećmi i młodzieżą (jako usługi podstawowej) i dostawy towarów oraz świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych. Ustawodawca – określając w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT krąg usług objętych zwolnieniem, odwołał się do przepisów o systemie oświaty. W tym zakresie istotny jest w szczególności art. 92a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, którego ust. 1 stanowi, ilekroć w art. 92b-92t i art. 96a jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.

Należy podkreślić, że do towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty można zaliczyć jedynie takie towary i usługi, które Wnioskodawca nabywa od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i nie stanowią one jednocześnie „środków” do wyświadczenia usługi własnej Wnioskodawcy, która następnie staje się elementem kompleksowej usługi turystycznej. Natomiast wszelkie towary i usługi nabywane przez Wnioskodawcę dla wyświadczenia usługi własnej, stanowiącej następnie element usługi turystyki, należy uznać za wydatki dotyczące usług własnych.

Ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT korzystają świadczone usługi opieki pedagogicznej jeżeli stanowią usługi opieki nad dziećmi i młodzieżą i opieka ta sprawowana jest w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty. Jeśli zatem taka usługa świadczona jest przez Wnioskodawcę jako tzw. usługa własna w ramach kompleksowej usługi turystyki, to – mając na uwadze przepis art. 119 ust. 5 ustawy o VAT – w celu określenia podstawy opodatkowania dla tej usługi własnej należy zastosować zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ww. ustawy pod warunkami przewidzianymi w tym przepisie.

Uwzględniając opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że z samego faktu, że Wnioskodawca jest wpisany do rejestru organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez MEN i świadczy usługi turystyczne polegające na organizacji kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, nie można wywodzić, że jest to usługa opieki nad dziećmi i młodzieżą zwolniona od podatku VAT. Zainteresowany wskazał, że usługą podstawową będącą przedmiotem wniosku nie jest opieka nad dziećmi i młodzieżą a jedynie organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Zatem, samo zorganizowanie przez Wnioskodawcę wypoczynku dla dzieci i młodzieży nie przesądza o tym, że dana usługa spełnia kryteria opisane w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniające do zwolnienia z VAT.

W konsekwencji Wnioskodawcy nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit a) ustawy o VAT w odniesieniu do całej usługi organizowania wypoczynku, a jedynie do świadczonej w jej ramach usługi w zakresie opieki nad dziećmi wykonywanej w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.