Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

December 27, 2012

Opodatkowanie usług organizacji zajęć w domu kultury i świetlicy

0 1059

Świadczone przez Centrum Kultury usługi kulturalne polegające na organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, w formie zajęć prowadzonych w domach kultury i świetlicach, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ww. ustawy.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 października 2012 roku nr IBPP3/443-658/12/MN

Sytuacja podatnika

Centrum Kultury, jako czynny podatnik VAT, jest samorządową instytucją kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury. Zgodnie z zapisem w Rejestrze Instytucji Kultury przedmiotem działalności jest upowszechnianie i rozwój kultury. Działalność swoją opiera na przepisach ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Przedmiotem działania instytucji jest wykonywanie zadań gminy w zakresie kultury, w tym rekreacji i sportu oraz zapewnienie obsługi ekonomiczno - administracyjnej placówek i obiektów kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych.

W celu realizacji ww. zadań Centrum Kultury prowadzi działalność w domach kultury, świetlicach oraz na terenie obiektów sportowych, będących w dyspozycji instytucji na podstawie umowy użytkowania. Ponadto Centrum Kultury może podejmować inną działalność gospodarczą, handlową i usługową w celu pozyskania środków na realizację zadań kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych.

Centrum Kultury, realizując cele statutowe, realizuje szereg działań nieodpłatnych i odpłatnych. Do działań odpłatnych należą m.in.: organizacja czasu wolnego w ramach wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży poprzez planowanie różnego rodzaju konkursów, zajęć plastycznych, teatralnych, gier, zabaw, zawodów sportowych. Odpłatność w formie wpisowego za udział w zajęciach stanowi jedynie zwrot części ponoszonych kosztów, ponieważ Centrum Kultury nie osiąga zysków z tej działalności.

Zajęcia prowadzone w domach kultury i świetlicach stanowią usługi kultury i są związane z działalnością obiektów kulturalnych sklasyfikowaną wg PKWiU jako 90.04.10 - Usługi związane z działalnością obiektów kulturalnych. Powyższe zajęcia stanowią działalność kulturalną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Natomiast organizacja zawodów sportowych nie stanowi usług ściśle związanych ze sportem, polegają one na grach i zabawach ruchowych w formie konkursów.

W związku z powyższym Centrum Kultury zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę VAT należy zastosować dla usług w ramach wypoczynku letniego i zimowego, za które pobierana jest odpłatność w formie wpisowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Na mocy obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r. art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

  • podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

  • indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 17 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011r. „zwolnienia, o których mowa powyżej, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia”.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 18 ww. ustawy, powyższe zwolnienia stosuje się pod warunkiem, że podmioty wykonujące te czynności, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Analizując powołaną wyżej regulację organ podatkowy zaznaczył, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług kulturalnych jak również przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, iż zwolnienie nie ma zastosowania.

Z opisu sprawy wynika, iż Centrum Kultury wypełnia przesłanki podmiotowe wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem jest instytucją kultury wpisaną do rejestru prowadzonego przez Urząd Miejski.

Ponadto organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w ramach wypoczynku letniego i zimowego w formie zajęć prowadzonych w domach kultury i świetlicach stanowi niewątpliwie usługę kulturalną. Centrum Kultury jednoznacznie wskazuje, że zajęcia prowadzone w domach kultury i świetlicach (różnego rodzaju konkursy, zajęcia plastyczne, zajęcia taneczne, bale przebierańców, gry, zabawy) stanowią działalność kulturalną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że świadczone przez Centrum Kultury usługi kulturalne polegające na organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w ramach wypoczynku letniego i zimowego w formie zajęć prowadzonych w domach kultury i świetlicach, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ww. ustawy, bowiem Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury wpisaną do gminnego rejestru instytucji kultury, działającą na podstawie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Ponadto w przedmiotowej sprawie nie jest spełniona przesłanka negatywna uregulowana w art. 43 ust. 18 ustawy o VAT – instytucja świadcząc ww. usługi kulturalne nie osiąga zysków, odpłatność za udział w zajęciach stanowi jedynie zwrot części ponoszonych kosztów.

Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.