Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , OŚWIATA I KULTURA , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 28, 2012

Opodatkowanie usług rekrutacji studentów świadczonych przez zagraniczny podmiot

0 1374

Usługa rekrutacji studentów, świadczona przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terytorium Stanów Zjednoczonych, w sytuacji, gdy wykonywana jest na podstawie umowy z polską uczelnią, jest usługą świadczoną na rzecz uczelni, a nie na rzecz studentów. Miejscem świadczenia tej usługi jest Polska, a usługa nie może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

 Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25 stycznia 2012 roku numer IPTPP2/443-697/11-4/AW.

Sytuacja podatnika

Uniwersytet, będący podatnikiem podatku od towarów i usług, zawarł umowę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych (dalej Wykonawca). Celem umowy było uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków stron w zakresie kształcenia studentów zagranicznych w języku angielskim na kierunku lekarskim, określenia zakresu terytorialnego rekrutowanych studentów i związanym z tym przekazaniem wyłączności na prowadzenie działalności rekrutacyjnej na tych terytoriach. Zgodnie z postanowieniami szczegółowymi Uczelnia zobowiązała się kształcić studentów anglojęzycznych na kierunku lekarskim według sześcioletniego programu obowiązującego w Unii Europejskiej z uwzględnieniem rozszerzeń programowych niezbędnych do zdania egzaminów lekarskich obowiązujących w USA.

Uczelnia pobiera opłaty czesnego przez cały sześcioletni okres trwania nauki od studentów wszystkich lat wliczając w to zakwalifikowanych kandydatów na pierwszy rok studiów. Wykonawcy przysługuje prowizja za każdego zrekrutowanego studenta. Wykonawca jest zobowiązany do wystawienia faktury za wykonaną usługę. Na fakturach wystawionych przez Wykonawcę jako płatnik i nabywca wskazany jest Uniwersytet. W związku z powyższym, Uniwersytet zwrócił się do organu podatkowego o udzielenie odpowiedzi na pytania:

• Czy czynności wykonywane przez podmiot zagraniczny należy oceniać jako usługę świadczoną na rzecz Uniwersytetu, czy też jako usługę świadczoną na rzecz studenta wspólnie z Uniwersytetem?

• Jeżeli te czynności należy ocenić jako usługę świadczoną na rzecz Uczelni, to czy miejscem jej świadczenia jest terytorium kraju?

• W przypadku uznania, że czynności podejmowane w ramach tej umowy są usługami świadczonymi na rzecz Wnioskodawcy, a miejscem jej świadczenia jest terytorium kraju, jaka stawka podatku VAT winna zostać zastosowana?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

Warunkiem uznania danego świadczenia za odpłatne świadczenie usług jest to, żeby istniał stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

W przedmiotowym stanie faktycznym umowa mająca na celu kształcenie studentów anglojęzycznych na poziomie wyższym została zawarta między Uczelnią i podmiotem zagranicznym. Uniwersytet zobowiązany jest na podstawie umowy z Wykonawcą do świadczenia usługi kształcenia na poziomie wyższym a Wykonawca dokonuje czynności zmierzających bezpośrednio do realizacji tej usługi. Z tytułu wykonywanych czynności Wykonawca wystawia faktury na rzecz Uniwersytetu. Z kolei Uczelnia wypłaca kontrahentowi zagranicznemu wynagrodzenie w postaci prowizji.

Wobec powyższego nie sposób stwierdzić, iż usługi świadczone przez podmiot zagraniczny są wykonywane na rzecz studentów. Usługobiorcą świadczonych przez Wykonawcę usług jest Uniwersytet. Na ocenę tego stanowiska nie może mieć wpływu okoliczność, iż ostatecznymi beneficjentami dokonywanych przez Uczelnię i Wykonawcę czynności wynikających z umowy, są studenci. Tym samym należy uznać, że czynności wykonywane przez Wykonawcę w ramach umowy są czynnościami wykonywanymi na rzecz Uczelni. Miejsce świadczenia opisanej usługi, zdaniem organu podatkowego, należy ustalić w oparciu o zasadę ogólną, wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako miejsce, w którym usługobiorca, czyli Uniwersytet posiada siedzibę działalności gospodarczej. Miejscem świadczenia usługi będzie zatem Polska.

W wydanej interpretacji organ podatkowy uznał za nieprawidłowe stanowisko Uczelni, zgodnie z którym opisana we wniosku usługa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Dyrektor Izby Skarbowej powołał się w tym zakresie na art.43 ust.17a ustawy, zgodnie z którym zwolnienie, o którym mowa w przywołanym przez Uniwersytet przepisie ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, ale w przypadku, gdy te usługi pomocnicze są dokonywane przez podmioty świadczące usługi podstawowe. W związku z tym, w ocenie organu podatkowego, opisane usługi podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art.28b ust.1, art. 43 ust. 1 pkt 26 lit.b i ust.17a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.