Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 1, 2018

Opodatkowanie usług świadczonych przez agenta turystycznego

0 2982

Czy mogę wystawić fakturę VAT marża na sprzedaż wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży? Jestem agentem turystycznym opodatkowanym na zasadach ogólnych. Moim przychodem jest prowizja uzyskana z pośrednictwa w sprzedaży wycieczek organizowanych przez biura podróży. Część biur na zasadzie samofakturowania wystawia mi faktury, a części ja wystawiam faktury na prowizję. Jeżeli Klient chce fakturę na wycieczkę wystawia ją biuro podróży. Kupuję od biura podróży wycieczkę po preferencyjnych cenach i doliczam sobie do tego prowizję? Tzn. czy mogę wystawić fakturę VAT marża obejmującą cenę zakupu wycieczki i naliczoną przeze mnie prowizję? Czy mam wystawić fakturę VAT na całą wartość, którą otrzymam od Klienta (tzn. wartość brutto unettowić)? 

ODPOWIEDŹ

Z zastosowania szczególnej procedury opodatkowania VAT marży mogą korzystać podatnicy działający na rzecz turystów we własnym imieniu, na własny rachunek i nabywający przy świadczeniu usługi towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Agent turystyczny nie jest stroną transakcji pomiędzy organizatorem wycieczki a turystą, nie świadczy usług turystyki na rzecz turystów, jest jedynie pośrednikiem, a w związku z tym nie może rozliczać swoich usług na zasadzie VAT marża, lecz na zasadach ogólnych, przyjmując za podstawę opodatkowania należną prowizję.

UZASADNIENIE

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ustawy o usługach turystycznych:

  • pośrednik turystyczny to przedsiębiorca, którego działalność polega na wykonywaniu, na zlecenie klienta, czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych;

  • agent turystyczny to przedsiębiorca, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających zezwolenia w kraju lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju.

Tak więc charakter działalności agenta polega na działaniu w imieniu i na rzecz zleceniodawcy. Do świadczenia usług turystycznych dochodzi pomiędzy organizatorem imprezy turystycznej a nabywcą tej usługi. Natomiast pomiędzy agentem turystycznym a organizatorem imprezy turystycznej zachodzi świadczenie usług pośrednictwa w sprzedaży usługi turystyki.

W myśl art. 119 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Przepis ten stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  • działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,

  • przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zatem z opodatkowania marży mogą korzystać podatnicy działający na rzecz turystów we własnym imieniu, na własny rachunek i nabywający przy świadczeniu usługi towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Ze szczególnej formy opodatkowania nie mogą zatem korzystać agenci turystyczni, którzy działają w imieniu i na rzecz innych organizatorów imprez turystycznych. Tego typu agenci świadczą na zlecenie innych podmiotów czynności w zakresie pozyskiwania klientów – turystów i sprzedaży usług turystycznych oferowanych przez zleceniodawców – organizatorów imprez turystycznych. Czynności wykonywane przez tych agentów nie mają również charakteru bezpośredniej korzyści dla turysty, a sami agenci nie są stroną transakcji świadczenia usług turystycznych.

Reasumując, dla celów rozliczenia podatku VAT możemy rozróżnić dwa rodzaje pośrednictwa:

  1. Nabywający usługi turystyczne, a następnie sprzedający je na własną rzecz i we własnym imieniu – świadczą usługi turystyczne – zastosowanie znajdzie VAT marża

  2. Nabywający usługi turystyczne, a następnie sprzedający je w imieniu innych przedsiębiorców za prowizją – nie świadczą usług turystycznych – zasady ogólne VAT.

Zatem jedynie w przypadku, gdy będzie Pani świadczyła usługi turystyczne we własnym imieniu i na własną rzecz będzie możliwość skorzystania ze szczególnych zasad opodatkowania marży. W innym przypadku, należy rozliczyć się na zasadach ogólnych, właściwych dla usług świadczonych przez agentów turystycznych.

Dla agentów turystycznych działających w imieniu i na rzecz zleceniodawcy zastosowanie znajdzie przepis art. 29a ust. 1 ustawy o VAT stanowiący, że podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Mając na uwadze powyższe, podstawą opodatkowania wynagrodzenia jest w takim przypadku prowizja otrzymana przez agenta turystycznego od biura podróży.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: VAT-7(17) świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania i w poz. 20 podatek należny. W części F deklaracji należy zaznaczyć kwadrat w poz. 62 - podatnik wykonywał w okresie rozliczeniowym czynności, o których mowa w art. 119 ustawy.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r o usługach turystycznych, art.29a i art. 119 ust. 1 i ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.