Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

February 25, 2013

Opodatkowanie usług szkoleniowych z zakresu BHP oraz w zakresie przeciwpożarowym

0 893

Usługi szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 października 2012 roku nr IBPP3/443-664/12/MN.

Sytuacja podatnika

Centrum Kultury w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi szkoleniowe w zakresie bhp i p.poż. - dla pracowników podmiotów gospodarczych oraz podmiotów sektora finansów publicznych. Przeprowadzane szkolenia są usługami kształcenia zawodowego, innymi niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzonymi w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, które na celu uzyskanie umiejętności i kwalifikacji niezbędnych do celów zawodowych. Jednocześnie Centrum Kultury jest wpisane do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy.

W zakresie usług będących przedmiotem wniosku Centrum Kultury nie uzyskało akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Natomiast szkolenia prowadzone przez Centrum Kultury prowadzone są według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W związku z powyższym Centrum Kultury zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę VAT należy zastosować dla usług szkoleniowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i przeciwpożarowym świadczonych dla pracowników na zlecenie zakładów pracy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy uznał, iż Centrum Kultury nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług., ponieważ nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ww. ustawy.

Natomiast przedmiotowe szkolenia spełniają definicję usług kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy. Bowiem znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa jest warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazać mu informacje i instrukcje dotyczące zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy. Zasady przeprowadzania szkoleń zostały uregulowane w przepisach Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to, że spełniona jest przesłanka umożliwiająca korzystanie ze zwolnienia od podatku tzn. szkolenia prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.