Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 2, 2014

Opodatkowanie usług szkoleniowych z zakresu CPC

0 1097

Szkolenia z zakresu CPC, przygotowujące do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2014 roku nr IBPP1/443-1245/13/KJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi związane ze szkoleniami. W organizowanych szkoleniach biorą udział osoby fizyczne oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą starające się o przygotowanie do egzaminu na Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, tzw. szkolenia z zakresu CPC.

Świadczone przez Podatnika szkolenia będą usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonymi w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach tj. zgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym uregulowane w rozdziale 7 ww. Ustawy. Nauczanie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia i ma na celu uzyskanie wiedzy zawodowej i po skończeniu szkolenia uczestnik może ubiegać się o Certyfikat przewoźnika drogowego. Na szkolenia mogą być kierowani uczestnicy przez pracodawcę oraz mogą uczestniczyć osoby prywatne nie prowadzące działalności gospodarczej.

Jednocześnie Podatnik zaznaczył, iż nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty a świadczone usługi nie są finansowane ze środków publicznych i nie pochodzą z dotacji unijnych.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przeprowadzane szkolenia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż szkolenia z zakresu CPC – przygotowujące do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego spełniają definicję usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Nauczanie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia i ma na celu uzyskanie wiedzy zawodowej. Bowiem jest ono niezbędne do ubiegania się o certyfikat kompetencji zawodowych, który potwierdza posiadanie kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego (przewoźnika drogowego).

Jednocześnie zakres wiedzy jaką należy przekazać w trakcie przedmiotowych szkoleń został określony w ustawie o transporcie drogowym oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE. Oznacza to, że spełniona jest też druga przesłanka umożliwiająca korzystanie ze zwolnienia od podatku tzn. szkolenia prowadzone są w oparciu o zasady przewidziane w odrębnych przepisach.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.