Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 4, 2015

Opodatkowanie usług transportu w przypadku dostawy wyrobów medycznych

0 1210

Usługa transportu, która nie jest ściśle związana z dostawą towarów ani też nie jest niezbędna do dokonania dostawy towarów, podlega opodatkowaniu stawką 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2015 roku nr IBPP2/443-967/14/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który wytwarza wyroby medyczne dla otolaryngologii i sprzedaje te wyroby publicznym i niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej, hurtowniom farmaceutycznym, sklepom specjalistycznego zaopatrzenia medycznego. Ceny wyrobów nie obejmują kosztów transportu. Spółka przesyła wyroby zgodnie z zamówieniem do miejsca wskazanego w zamówieniu za pośrednictwem wybranej przez siebie firmy transportowej.

Wyroby medyczne są sprzedawane ze stawką VAT 8%. Koszty dostawy są wykazywane na fakturze w oddzielnej pozycji i traktowane jako koszt wykonania usługi transportowej ze stawką VAT 23%. Podatnik ustala z Zamawiającym sposób dostawy i przyjmuje, że zawiera oddzielną umowę na transport towarów. Usługa transportu świadczona przez Podatnika nie jest ściśle związana z dostawą towarów ani niezbędna do dokonania dostawy. Zamawiający może odebrać towar osobiście własnym transportem lub zlecić tę usługę firmie transportowej. Przedmiotem świadczenia jest dostawa towarów. Podatnik dokonuje dostawy na podstawie odrębnych ustaleń. Ryzyko związane z uszkodzeniem towaru lub przypadkową jego utratą w czasie transportu ponosi Podatnik, z wyjątkiem sytuacji, gdy zamawiający odbiera towar osobiście własnym transportem lub zleca tę usługę firmie transportowej. Z wyłączeniem tych przypadków, każda zawarta umowa na dostawę towarów zawiera wskazanie miejsca dostawy tych towarów.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługa transportowa, wyszczególniona na fakturze sprzedaży wyrobów, zgodnie z przyjętą przez Spółkę zasadą obciążania kosztami dostawy, powinna być obciążona stawką VAT 23% czy też stawką VAT 8%, stosowaną w sprzedaży wyrobów medycznych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy uznał, iż w przypadku gdy kontrahenci między sobą zawrą umowę na oddzielne od dostawy towaru świadczenie usługi transportowej, wówczas dostawę towaru oraz świadczoną usługę transportową winno się wykazać na fakturze w oddzielnych pozycjach. W tej sytuacji stawkę podatku oraz moment powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towaru oraz świadczonej usługi należy rozpatrywać odrębnie dla każdej z tych czynności.

Bowiem nie wynika z opisu sprawy, aby Podatnik obciążał Klientów kosztami transportu na podstawie jednej umowy dotyczącej dostawy towaru i usługi transportowej. Cena wyrobów nie obejmuje kosztów transportu, ponadto jak zaznaczył Podatnik, świadczona usługa transportu nie jest ściśle związana z dostawą towarów ani niezbędna do dokonania dostawy. Zamawiający może odebrać towar osobiście własnym transportem lub zlecić tę usługę firmie transportowej.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że skoro transport towarów nie następuje w ramach jednej umowy na dostawę towaru, usługa transportu nie jest ściśle związana z dostawą towarów ani też nie jest niezbędna do dokonania dostawy towarów, koszty transportu nie stanowią elementu podstawy opodatkowania towaru, lecz stanowią przedmiot odrębnej sprzedaży, który powinien być oddzielnie wyszczególniony i opodatkowany na fakturze VAT. Zatem usługa transportu towarów podlega opodatkowaniu stawką 23% w związku z art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.