Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

May 31, 2016

Opodatkowanie usług turystycznych i transportu

0 1158

Firma prowadzi usługi transportowe (osób) opodatkowane stawką 8%. Chce rozpocząć także świadczenie usług turystycznych tzn. oferować usługę transportową wraz z usługą hotelową, biletami wstępu do zwiedzanych obiektów etc. Jak w takim przypadku wygląda opodatkowanie podatkiem VAT takiej kompleksowej usługi, według jakiej stawki? Czy stawka będzie mieszana tzn. 8% na transport i 23% na usługę turystyczną (bilety wstępów kupowane na VAT 8%)? Czy na zasadzie marży podobnie jak sprzedaż samochodów używanych?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy przy świadczeniu usług turystyki, oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, podatnik wykonuje we własnym zakresie część świadczeń w ramach tej usługi tzw. „usługi własne”, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Tak wiec należy podzielić ww. kompleksową usługę na:

  1. cześć przypadającą za usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,

  2. część na usługi własne.

Należności wynikające z pierwszej części należy opodatkować następująco:

  • kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku – podstawa opodatkowania stawka 23%.

Drugą część należności stanowią „usługi własne”, dla których przy określeniu podstawy opodatkowania stosuje się przepis art. 29a ustawy o VAT. W przypadku Czytelnika są to usługi transportowe dotyczące przewozu osób– opodatkowane stawką VAT 8%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jednakże w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki, oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, podatnik wykonuje we własnym zakresie część świadczeń w ramach tej usługi, zwanych dalej „usługami własnymi”, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29a ustawy, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać tytułu sprzedaży nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika. Podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

Przez marżę, rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Przepisy dotyczące marży stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  1. działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;

  2. przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zaznaczyć należy, że podatnicy którzy mogą stosować opodatkowanie marży, są obowiązani prowadzić ewidencję o której mowa w art. 109 ust.3 ustwy, z uwzględnieniem kwot wydatkowanych na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiadać dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Ponadto Podatnikom, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Unii Europejskiej, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Unii Europejskiej.

W sprawie szczególnej procedury przy świadczeniu usług turystyki, która to nie ma zastosowania do świadczenia we własnym zakresie usług w tym usług przewozu osób i to pomimo tego, że świadczenie to stanowi w znaczeniu gospodarczym element usługi turystycznej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 kwietnia 2014 roku, sygn. akt I FSK 751/13, który stwierdził, że „…w ramach wypracowanej koncepcji usług kompleksowych istnieje wyjątek dotyczący usług świadczonych przez biura podróży. Do tej jednolitej usługi turystycznej, objętej szczególną procedurą opodatkowania, nie zaliczamy usług świadczonych przez podatnika we własnym zakresie. Do tych usług stosujemy zasady ogólne opodatkowania, przy czym te zasady nie dotyczą tylko podstawy opodatkowania, odnośnie stawki podatku, ale również w pozostałym zakresie, w tym także, co do miejsca świadczenia i opodatkowania”

Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług transport lądowy pasażerski symbol 49.31 wg PKWiU 2008 zasadniczo opodatkowany jest stawką 8%. Natomiast przy ustalaniu podatku od marży można zastosować art. 85 ustawy o VAT (z uwzględnieniem art. 146b). Oznacza to, że przy opodatkowaniu usługi stawką 23%, podatek może być obliczany jako iloczyn wartości usługi (brutto) i stawki 18,70%.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 29a i art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.