Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

August 1, 2018

Opodatkowanie usług związanych z rekreacją w zakresie wstępu

0 1299

Działalność prowadzimy w formie samorządowego zakładu budżetowego, który zarządza obiektami sportowymi, między innymi pływalnią na której będziemy świadczyć usługi w zakresie masażu na łóżku hydro jet. Nasze stanowisko: usługa skatalogowana w załączniku nr 3 poz. 186, czyli objęta preferencyjną stawką VAT 8%. Ponadto, obiekt świadczy usługi: wejście na basen, solarium, które są opodatkowane stawką 8% - PKWiU 93.11.10 W związku z wątpliwościami dotyczącymi zastosowania obniżonej stawki VAT do świadczenia usług masażu, bardzo proszę o informację, czy nasze stanowisko jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Łóżko „hydro jet” służy do masażu mechanicznego, tak jak fotel masujący, który można zaliczyć do usług wymienionych w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, jako: „Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu”, zatem można zastosować 8% stawkę VAT.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Trzeba zauważyć, że towary lub usługi, będące przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych w niektórych przypadkach odwołują się do grupowań PKWiU. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną. Zasadą jest, iż kwalifikacji usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik, gdyż to właśnie on posiada wszystkie informacje dotyczące charakteru świadczonych usług, które są niezbędne do właściwego ich zaliczenia do odpowiedniego grupowania PKWiU, natomiast w przypadku wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU można uzyskać w urzędzie statystycznym opinię interpretacyjną składając wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146 pkt 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 23% , z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl art. 41 ust. 2 w związku z art. 146 pkt 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Można zauważyć, że pozycja 186 załącznika nr 3 do ustawy stanowi uzupełnienie regulacji zawartych w pozycjach 179, 182-185 tego załącznika, które wyznaczają zakres stosowania obniżonej stawki podatku dla niektórych usług związanych m.in. z rekreacją. Powyższe pozycje dotyczą:

  • poz. 179 – usług związanych z działalnością obiektów sportowych – PKWiU 93.11.10.0;

  • poz. 182 (bez względu na symbol PKWiU) – usług kulturalnych i rozrywkowych

– wyłącznie w zakresie wstępu:

  • na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe

  • do obiektów kulturalnych

  • poz. 183 – usług związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne

  • poz. 184 – usług bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury – wyłącznie w zakresie wstępu – bez względu na symbol PKWiU;

  • poz. 185 – wstępu na imprezy sportowe – bez względu na symbol PKWiU;

  • poz. 186 - pozostałych usług związanych z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu – bez względu na symbol PKWiU.

Należy także dodać, że przepisy ustawy nie zawierają definicji pojęcia „rekreacja”. W orzecznictwie sądowym interpretuje się to pojęcie korzystając z definicji Słownika Języka Polskiego, gdzie rekreację tłumaczy się jako „aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”. Natomiast Wielki Słownik Języka Polskiego za rekreację uznaje „ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu”, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem” Władysława Kopalińskiego definiuje rekreację jako „odpoczynek, rozrywka, wytchnienie, pochodzące od łacińskiego „recreatio” czyli „powrót do zdrowia, sił”.

Zatem mając na uwadze powyższe definicje oraz brzmienie poz. 179, 182-185 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy - na potrzeby stosowania art. 41 ust. 2 - uznać za rekreację różne formy aktywności mające służyć wypoczynkowi i zdrowiu. Ponadto należy zauważyć, że ustawodawca objął obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% pozostałe usługi związane z rekreacją, lecz wyłącznie w zakresie wstępu. Ustawodawca nie określił jednak ani form ani kategorii „wstępu”, do których ma zastosowanie obniżona stawka podatku w wysokości 8%.

Słownik Języka Polskiego definiuje pojęcie wstępu wskazując m.in., że jest to „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś”. Zatem pod pojęciem „wstępu” w rozumieniu poz. 182-186 załącznika nr 3 do ustawy należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma opłaty. Dodatkowo należy zauważyć, że wejścia - wstępu nie można rozumieć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca - pomieszczenia.

Ze wstępem w rozumieniu przepisów związane jest określone świadczenie, i tak np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki – możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej – możliwość tańczenia, na imprezę sportową – możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, „na siłownię” – możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, do parku narodowego – możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.

Dlatego sformułowanie „usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” odnosić należy do opłaty wstępu na saunę, czy na basen, które upoważniają do korzystania z urządzeń i przyrządów znajdujących się tam. Natomiast sformułowanie „wyłącznie w zakresie wstępu” należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi świadczone przez kompleks basenowy, które nie są związane z normalnym typowym jego użytkowaniem, takie jak np. usługi restauracyjne na jego terenie, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, opodatkowane są stawką podstawową.

Zatem obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się w związku z poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy, do usług związanych z rekreacją (wyłącznie w zakresie wstępu), co oznacza, że objęte obniżoną stawką są tylko te świadczenia, z których można korzystać w ramach nabycia biletu wstępu.

WSA w Krakowie w wyroku z dnia 5 marca 2014r., sygn. akt I SA/Kr 70/14 stwierdził, że ”Niewątpliwie wprowadzenie stawki obniżonej na usługi rekreacyjne służy rozpowszechnieniu zdrowego trybu życia poprzez udostępnienie tych usług i obniżenie kosztów. W tym kontekście nieracjonalne było by preferowanie poprzez stawki obniżone wyłącznie usług rekreacyjnych polegających na biernym korzystaniu z obiektów. Nieracjonalne było by różnicowanie podatkowe tych usług rekreacyjnych, które polegają na konieczności korzystania z urządzeń lub przyrządów”

W opisanej sytuacji usługi świadczone w zakresie udostępniania solarium i łóżka do masażu mechanicznego podlegają opodatkowaniu według stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146a pkt 2, w związku z poz. 186 zał. nr 3 do ustawy - „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” – bez względu na symbol PKWiU”.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji cząstkowej przekazywanej do rozliczenia VAT jednostce samorządu terytorialnego dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania i w poz. 18 podatek należny.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 5 ust.1, art. 5a, art. 7 ust. 1, art. 8 ust.1, art. 41 ust. 2 w związku z art. 146 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.