Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

October 1, 2014

Opodatkowanie usługi świadczonej dla Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej

0 4634

W czerwcu spółka wystawiła fakturę dla  Ambasady RP w Londynie za promocję książki. Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować wykonaną usługę i w którym miesiącu należy wykazać, w deklaracji VAT-7, dokonaną sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli usługobiorca jest podatnikiem VAT obowiązek rozliczenia podatku będzie ciążył na nim, w przeciwnej sytuacji właściwą jest stawka 23% lub 0%.

UZASADNIENIE

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenia będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, czy też nie.

Analizując zaistniałą sytuację wskazać należy, że Ambasada stanowi stałą misję dyplomatyczną poza terytorium kraju. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie jest placówką zagraniczną RP powołaną w celach dyplomatycznych, posiadającą siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej. Jednocześnie placówka Ambasady RP jest jednostką budżetową w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Należy zauważyć, że dla potrzeb określenia miejsca świadczenia usług podatnikiem jest również, zgodnie z art.28a pkt 1 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, osoba prawna nie będąca podatnikiem w rozumieniu art. 15 tej ustawy, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji na terytorium Unii Europejskiej do celów podatku VAT lub podatku od wartości dodanej. Pojęcie osoby prawnej, o której mowa w ww. przepisach, jest pojęciem wspólnotowym i obejmuje również podmioty, o których mowa w art.15 ust. 6 ustawy o VAT.

Jeżeli zatem Ambasada jest podatnikiem zidentyfikowanym dla potrzeb podatku VAT (zgodnie z art. 28a ustawy o VAT) zastosowanie znajdzie tutaj art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym miejscem świadczenia usługi promocji książki jest miejsce siedziby Ambasady, czyli terytorium Wielkiej Brytanii. Wówczas należy wystawić fakturę ze stawką „np.”.

Natomiast w sytuacji, gdy Ambasada nie jest podatnikiem zidentyfikowanym dla potrzeb podatku VAT (zgodnie z art. 28a ustawy o VAT) zastosowanie znajdzie tutaj art. 28c ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usługi na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. W tej sytuacji miejscem opodatkowania usługi promocji jest terytorium Polski.

Co do zasady stawką właściwą do opodatkowania wskazanej usługi zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT jest 23%, jednak istnieje możliwość zastosowania stawki obniżonej do wysokości 0%. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych w § 8 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z brzmieniem przytoczonych regulacji obniża się do 0% stawkę podatku do świadczonych usług na rzecz posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.

Należy jednak zauważyć, że preferencyjną stawkę można zastosować zgodnie z § 8 ust. 2 pod warunkiem, że podmiot świadczący usługę przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada wypełnione odpowiednio na potrzeby podatku świadectwo zwolnienia z podatku VAT lub podatku akcyzowego, o którym mowa w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dla tej usługi, potwierdzone przez właściwe władze państwa, na którego terytorium podmioty wskazane w ust. 1 posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo oraz zamówienie dotyczące świadczonej usługi (wraz z jej specyfikacją), do których odnosi się powołane powyżej świadectwo.

Jeśli Czytelnik nie posiada wskazanych powyżej dokumentów to właściwą stawką podatku jest 23%.

Odnosząc się do momentu powstania obowiązku podatkowego kwestię tę reguluje art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Na jego mocy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. W obecnym stanie prawnym nie ma znaczenia, dla powstania obowiązku podatkowego świadczonej usługi promocji, termin wystawienia faktury, decydującym jest data wykonania usługi, chyba że przed wykonaniem usługi Czytelnik otrzymał całość lub część zapłaty, wówczas obowiązek powstał z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Tym samym dokonaną usługę należy wykazać w deklaracji za okres, w którym została wykonana, lub jeśli przed jej wykonaniem otrzymano zapłatę, w miesiącu jej otrzymania.

Agnieszka Kołodziejczak